We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Dünyanın en iyi şehir destinasyonları açıklandı

Dünyanın en iyi şehir destinasyonları açıklandı

Küresel pazar araştırma şirketi Euromonitor International’ın yıllık raporuna göre, Paris bir kez daha dünyanın en çekici şehir destinasyonu seçildi.

Veri şirketi Lighthouse ile ortaklaşa üretilen En İyi 100 Şehir Destinasyonu Endeksi 2023, dünyanın dört bir yanından önde gelen şehirlere baktı ve bunları turizm, sürdürülebilirlik, ekonomik performans ve sağlık ve güvenlik gibi kriterlere göre sıraladı.

CNN’den Maureen O’Hare’nin haberine göre Avrupa, ilk 10 şehirden yedisi ve ilk 100’de 63 ülke ile üstün hüküm sürdü. İlk 10’daki Avrupa dışı şehirler, 4’üncü sırayla Tokyo ve 8’inci sırayla New York oldu.

Madrid üçüncü olurken, Amsterdam, Berlin ve Roma sırasıyla 5, 6 ve 7 numarada yer buldu. Barcelona ve ardından Londra ilk 10’u tamamladı.

Asya, Singapur (11), Seul (14), Osaka (16) ve Hong Kong (17) ilk 20’de yer aldı.

Rapor, Avrupa’nın başarısını “hızlı tempolu kentleşme ve yaygın teknoloji benimsemeye” bağlıyor. Gezginler artık yüksek hızlı internet, esnek rezervasyon seçenekleri ve uzaktan çalışma için alanlar istiyor. Euromonitor International, “Sürdürülebilirliği, ulaşım ağlarını ve sosyal etkiyi geliştirmek, şehirlerin bugün rekabet gücünü artırmak, turizm tekliflerini geliştirmek ve sorunsuz bir müşteri yolculuğu sunmak için benimsediği temel hedeflerden bazılarıdır” dedi.

Tokyo ilk kez ilk 10’a girdi ve raporda turizm altyapısının iyileştirilmesi, Covid-19 ile ilgili düzenlemelerin hafifletilmesi ve uluslararası ziyaretçilere paralarının karşılığının verilmesi bu yükselişteki sebep olarak gösterildi.

İSTANBUL 2023’TE EN ÇOK ULUSLARARASI ZİYARETÇİYE SAHİPTİ

İlk 100’de dört yeni şehir vardı ve hepsi bu yıl gelişmiş turizm performansıyla övünebilir: Washington DC (48), Montreal (68), Santiago (88).

Uluslararası seyahatler, 2023’ün sonuna kadar 1,3 milyara ulaşması öngörülen seyahat sayısının küresel turizm harcamalarında yaklaşık 1,7 trilyon dolar oluşturmasıyla güçlü bir toparlanma sağlamaya devam etti.

İstanbul, 2023’te uluslararası geliş sayısı listesinin başında yer alırken, onu Londra ve ardından Dubai izledi. Yıllık en çok büyümeye sahip şehirler, Covid-19 salgınından sonra yeniden açılan son şehirler arasında olması nedeniyle Hong Kong (%2,495) ve Bangkok (%142) idi.

Euromonitor International’ın üst düzey yöneticisi Nadejda Popova, 2024 ve 2025’te turizm büyümesi söz konusu olduğunda artan yaşam maliyetinin, dalgalanan enflasyonun ve jeopolitik oynaklığın en büyük engel olacağını öngördü. Tüketiciler paranın karşılığını veren seyahat önerilerini arayacak ve birçoğu eve biraz daha yakın olan tatilleri seçecek.

Euromonitor’un En İyi 100 Şehir Destinasyonu Endeksi 2023’teki en iyi 20 şehir şunlardır:

1. Paris, Fransa
2. Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri
3. Madrid, İspanya
4. Tokyo, Japonya
5. Amsterdam, Hollanda
6. Berlin, Almanya
7. Roma, İtalya
8. New York, Amerika Birleşik Devletleri
9. Barselona, İspanya
10. Londra, Birleşik Krallık
11. Singapur
12. Münih, Almanya
13. Milano, İtalya
14. Seul, Güney Kore
15. Dublin, İrlanda
16. Osaka, Japonya
17. Hong Kong
18. Viyana, Avusturya
19. Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri
20. Lizbon, Portekiz

Yorum Yaz