We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel İGA İstanbul zirveden 3 ödülle döndü

İGA İstanbul zirveden 3 ödülle döndü

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

İGA İstanbul Havalimanı, Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) tarafından düzenlenen ve havacılık sektörünün en prestijli ödülleri arasında görülen Havalimanı Hizmet Kalitesi – Airport Service Quality (ASQ) ödüllerinde “40 milyon yolcu üstü kategorisinde Avrupa’nın En İyi Havalimanı”, “Avrupa’nın En Keyifli Havalimanı” ve “Avrupa’nın En Temiz Havalimanı” unvanlarına layık görülerek büyük bir başarıya imza attı.

Dünyanın en iyi havalimanlarından biri olarak saygın kurumlar tarafından üst üste uluslararası ödüllere layık görülen İGA İstanbul Havalimanı, 4-7 Eylül 2023 tarihlerinde Güney Kore’nin Incheon şehrinde düzenlenen Uluslararası Havalimanları Konseyi Müşteri Deneyimi Global Zirvesi – ACI Customer Experience Global Summit kapsamında gerçekleştirilen ödül töreninde üç farklı kategoride ödüle layık görüldü.ACI tarafından yürütülen Havalimanı Hizmet Kalitesi – Airport Service Quality ASQ programı kapsamında verilen ödüllerde, İGA İstanbul Havalimanı, “40 milyon yolcu üstü kategorisinde Avrupa’nın En İyi Havalimanı,” “Avrupa’nın En Keyifli Havalimanı” ve “Avrupa’nın En Temiz Havalimanı” seçildi. Ödül töreninde, İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu’ya ödüller takdim edildi. İGA İstanbul Havalimanı ayrıca Uluslararası Havalimanları Konseyi – Müşteri Deneyimi Akreditasyonu kapsamında 12 ayda 3. Seviye’ye ulaşarak, müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışında bir mihenk taşını daha geride bıraktı.

Zirve kapsamında düzenlenen “Müşteri Odaklı Kültürü Yerleştirmek İçin Gereken Liderlik” başlıklı panelde konuşmacı olan İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu, müşteri memnuniyeti için bir havalimanında olması gereken en önemli etkenin ne olduğu sorusuna “kapasite” cevabını verdi. Yolcuların memnuniyeti için en önemli etkenlerden birinin kapasite yeterliliği olduğunun altını çizen Samsunlu, İGA İstanbul Havalimanı’nın bu konudaki avantajının yanı sıra; perakende karması, dinlenme alanları, yeme-içme çeşitliliği, havalimanı müzesi ve sergi alanları gibi kültür, sanat ve eğlence olanakları sayesinde yolcu memnuniyetinde daha da öne çıktığını belirtti.

Samsunlu, “Hedefimiz; 12 ay içerisinde 3’üncü seviyeye yükseldiğimiz Müşteri Deneyimi Akreditasyonu’nda zirveye, yani 5’inci seviyeye en kısa sürede ulaşmak. Paydaşları olan ve küresel aktarma merkezi olan havalimanlarında bunu başarmak hayli zor olabilir ancak bunu başarabileceğimize olan inancım tam. Bu hedefe doğru emin adımlarla yürümek için İGA olarak, bayrak taşıyıcı hava yolu şirketimiz THY, DHMİ ve tüm paydaşlarımızla birlikte hareket etmeliyiz. Müşteri deneyimi açısından zirveyi hedeflerken; asıl motivasyonumuz ise yolcularımıza kendilerini ‘değerli’ hissettirmek” ifadelerine yer verdi.

ACI, seyahatleri esnasında yolcularla yapılan görüşmelere dayanan küresel bir araştırma çalışması olan Havalimanı Hizmet Kalitesi (ASQ) anketindeki yolcu memnuniyeti puanlarına dayanarak havalimanlarını farklı kategorilerde ödüllendiriyor. ASQ programı kapsamında dünya çapında 465 bin kişiyle yapılan ankette, havalimanlarını kullanan yolculara check-in, gezinme kolaylığı, temizlik, alışveriş ve yemek gibi faktörler soruldu.

Müşteri ve çalışan deneyimine odaklanan dünyanın önde gelen havalimanı etkinliklerinden ACI Customer Experience Global Summit, endüstri liderlerinden ve CEO’lardan vizyonları ve havalimanı deneyimi stratejileri hakkında bilgi edinmek için eşsiz fırsatlar sunuyor.Etkinliğe 500’den fazla üst düzey havalimanı yöneticisi, müşteri deneyimi profesyoneli ve ilgili işletme yöneticisi katılıyor. Aynı zamanda müşteri deneyimi ürünlerini, hizmetlerini ve teknolojilerini keşfetme fırsatı da sunan etkinlikte, katılımcılar yolcu deneyimini geliştirmek için çözümlerini sergiliyor.

Yorum Yaz