We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel EasyJet kariyer değiştirenleri kabine davet ediyor

EasyJet kariyer değiştirenleri kabine davet ediyor

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Berfin Türegün

EasyJet bu yıl binin üzerinde yeni kabin görevlisi almayı hedefliyor. Kariyer değiştirenleri de başvuruda bulunmaya teşvik ediyor. Kampanya; müşteri hizmetleri, iletişim, ekip çalışması ve insan yönetimi gibi yaşam deneyimi ve aktarılabilir becerilerin birçok adayı bu rol için ideal hale getirdiğini vurguluyor.

Bu girişim, EasyJet’in geçen yıl 45 yaş üstü kişileri kabin ekibi olarak kariyer yapmayı düşünmeye teşvik eden çalışmanın beraberinde geldi. O zamandan bu yana EasyJet ile kabin ekibi olarak uçan 45 yaş üstü kişilerin sayısı yüzde 28 oranında arttı.

Farklı kariyerlere başlayan yetenekli EasyJet’çilerin yer aldığı yeni kampanya, herkesin yeteneklerini ve tutkularını kabin ekibi olmaya yöneltme potansiyelini sergilemeyi amaçlıyor. Kampanyada eski bir diş hemşiresi, gözlükçü ve Paris polis memuru da yer alıyor.

Kabin personeli konusunda cinsiyet kalıpları yön değiştiriyor
İşe alım kampanyasının bir parçası olarak EasyJet, 2 bin İngiliz’in katıldığı bir anketle kabin memurluğu hakkında hala yaygın olarak yanlış kanılar olduğunu ortaya koydu. Havayolu şirketinin araştırması, İngilizlerin yüzde 75’inin kabin ekibinin kadınlara yönelik bir rol olduğuna dair yanlış bir kanı olduğuna inandığını gösteriyor. İngiliz erkeklerin yüzde 43’ü bu rolle ilgili geleneksel cinsiyet kalıpları nedeniyle bu işi yapmayı düşünmeyeceğini söylüyor. Bununla birlikte, ankete katılan erkeklerin yüzde 45’i, meslekte erkek temsilinin daha görünür olması halinde kabin memuru olmayı düşüneceklerini ve yüzde 33’ü dünyayı görebilmek için mevcut kariyerlerini bırakıp kabin memuru olmayı düşünebileceklerini söylüyor.

Ayrıca katılımcıların yüzde 97’si, kabin ekibinde yer almak için kariyerlerini değiştirmenin eğitimin başlangıcından ilk uçuşa kadar sadece dört hafta süreceğinden habersizdi. Aslında, yüzde 73’ü bu rol için eğitim almanın 6 aydan fazla süreceğini düşünüyordu.

Anahtar: sıcak bir karşılama
Havayolu şirketinin yaptığı bir diğer araştırmaya göre, İngilizlerin yüzde 63’ü sıcak bir karşılama sunmanın kabin ekibinin bir numaralı becerisi olduğuna inanırken, yüzde 38’i yolcuları rahat hissettirmenin bu işi yapabilmek için kilit yetenek olduğuna inanıyor. Kabin ekibi olmak için gereken beceriler sorulduğunda, yüzde 40’ın üzerinde bir kesim ise ilişkilerinde başarılı olmanın önemli bir beceri olduğuna inanıyor.

Farklı mesleklerden uçuş kabinine
Eski opera sanatçısı olan Thiago, bir koroda sahne alma deneyiminden yola çıkarak bunu ilk elden biliyor. Dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla çalışma konusundaki geçmişi, onu Avrupa’daki tüm milletlerden meslektaşları ve uçan yolcularla çalışmak için mükemmel bir şekilde uygun hale getiriyor. Thiago, EasyJet’in yeni reklamla başlattığı yeni işe alım kampanyasında yer alan, kariyer değişikliği yaparak EasyJet’e katılan gerçek kabin ekibinden sadece biri. EasyJet’e katılan eski şef George’da beş yılını yoğun bir restoran mutfağının sıcaklığını idare ederek geçirdi, yani gökyüzünde uçan bir hizmetin gerektirdiği çoklu görev becerilerini üstlenebilecek birisi.

Eski diş hemşiresi Nicole’ün ise dişçi koltuğunda gergin hastalarla ilgilenme deneyimleri, onu ilk kez uçan veya gergin uçucular için sakinleştirici ve güven verici bir varlık olma konusunda donattı.

Sağlık ve güvenlik becerileri kabin ekibinin rolünün temelini oluşturuyor ve eski Paris polis memuru Aurelien, bir polis memuru için hayati önem taşıyan güvenlik ve halkla ilgilenme becerilerinin kabin ekibinin öncelikleriyle paralellik gösterdiğini ortaya koyuyor.

EasyJet’ten Ian, kabin ekibi olmaya karar vermeden önce, son olarak Kingdom FM’de olmak üzere 18 yıl boyunca radyo sunucusu ve yapımcısı olarak yayınlarda zaman geçirdi. Önceki kariyer deneyiminde Ian, radyodaki dost canlısı duruşunu kabine de taşımış ve müşterilerin uçakta hoş karşılandıklarını hissetmelerini sağlamıştır.

Ian EasyJet’e 49 yaşında katıldı ve 57 yaşında tam zamanlı Kabin Müdürü oldu; bu da doğru becerilere sahip herkesin, her yaşta kabin ekibi olabileceğini gösteriyor. EasyJet, ankete katılanların dörtte üçünden fazlasının yüzde 76 hala bunun 18 ila 25 yaş arasındaki insanlar için bir iş olduğu yanılgısına sahip olmasına rağmen, yaşam deneyimleri ve aktarılabilir becerilerinin zenginliği birçok kişiyi bu rol için mükemmel bir uyum haline getirdiğinden, 45 yaşın üzerindeki daha fazla kişiyi başvurmaya teşvik ediyor.

“Ekibe katılmak isteyenler için harika bir fırsat”
EasyJet Kabin Hizmetleri Direktörü Michael Brown, kampanyanın içeriği hakkında bilgi verirken şunları söyledi:

“EasyJet’te çalışanlarımız yaptığımız her şeyin merkezinde yer alıyor ve kabin ekibimiz bunun çok önemli bir parçasını oluşturuyor, her gün bizimle uçan çeyrek milyon müşteriyle ilgileniyor ve sıcak karşılamaları ve mükemmel hizmetleriyle ünlü olmalarının iyi bir nedeni var. Bu yeni kampanyanın bir parçası olan tüm parlak ekibimiz, hayatın her alanında öğrenebileceğiniz becerilerin kabin ekibi olmayı herkes için nasıl harika bir fırsat haline getirdiğinin mükemmel örneğidir. Bu nedenle onlar gibi daha fazla insanı bize katılmaya teşvik etmek istiyoruz. İnsanlara karşı bir tutkunuz varsa ve her gün farklı bir iş istiyorsanız, sizi ekibimizin bir parçası olarak aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz.”

“Harika bir deneyimdi”
Londra Gatwick’te görev yapan EasyJet Kabin Müdürü Thiago ise kabin ekibinde edindiği deneyimlerden bahsederken, “Bir opera sanatçısı olmak ve 8 yıl boyunca bir koroda sahne almak, kabin ekibi için önemli bir beceri olan, takım oyuncusu ve bir insan olma konusunda harika bir deneyimdi. İnsanlarla tanışmayı seviyorum ve Gatwick’te kabin ekibi olarak her gün yeni meslektaşlarla çalışıyor ve her milletten müşteriyle tanışıyoruz.” dedi.

“Her yaştan insan kabin memuru olabilir”
Edinburgh’da görev yapan EasyJet kabin müdürü Ian ise kabin ekibine nasıl katıldığından bahsederken şunları söyledi:

“Kariyerimde farklı bir şeyler yapmak istediğim ama yine de bazı becerilerimi ve deneyimlerimi kullanabileceğim bir aşamaya gelmiştim. Seyahat etmekten ve insanlarla tanışmaktan hoşlanıyorum. Bu nedenle kabin ekibi olmak ideal bir fırsat gibi görünüyordu. EasyJet’e 49 yaşında katıldım ve doğru becerilere sahip her yaştan insanın kabin memuru olabileceğini düşünüyorum. EasyJet’te çalışmaya başladığım ilk hafta birisi bana uçağa binerken anons cihazından okumam için bir doğum günü mesajı verdi ve daha önceki telsiz deneyimimin yeni işimde ne kadar faydalı olacağını düşündüğümü hatırlıyorum.”

Yorum Yaz