We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Ersoy, Olimpos Antik Kenti’nde çalışmaları inceledi

Ersoy, Olimpos Antik Kenti’nde çalışmaları inceledi

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya’nın Kumluca ilçesindeki Olimpos Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmalanı inceledi. Ersoy, kazılara 26 noktada devam edileceğini söyledi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; Bakan Ersoy, Likya Dönemi’ne ışık tutan Olimpos Antik Kenti’nde incelemelerde bulundu. Ersoy, aralarında milattan sonra 3’üncü yüzyıla tarihlenen Kaptan Eudomos Mezarı mozaikleri ile yine milattan sonra 5 ve 6’ncı yüzyıllara ait mozaiklerin bulunduğu antik kentte yürütülen çalışmalar hakkında Kazı Başkanı Doç. Dr. Gökçen Öztaşkın’dan bilgi aldı. Kazı ekibiyle de sohbet eden Ersoy, Olimpos’ta sürdürülen çalışmalara bu yıl yeni alanlarında eklenmesi ile 26 farklı noktada kazılara devam edileceğini ve kazıların tamamladığı alanlarda restorasyon uygulamalarının hayata geçirilerek, antik kent silüetinin ayağa kaldırılacağını söyledi.

GEMİ TASVİRLİ MOZAİK AÇIĞA ÇIKARILDI

Bu sezon Piskoposluk Sarayı, 3 numaralı kilise, Liman Anıtsal Mezarları, Tiyatro, Nekropol ve Kuzey Liman Caddesi’nde yoğunlaşan kazılarda, antik kentin zemin döşemelerinde; bitkisel, geometrik, hayvan ve insan figürlü kompozisyonlara sahip opus-tesselatum tekniğinde mozaiklerin yoğun olarak tercih edildiği ortaya çıkarıldı. Piskoposluk Sarayı peristyl çevresinde bulunan mekanlardaki mozaiklerde; refrigerium sahnesi, thalassa (deniz), gaia (yer), ktisis (kurmak, yaratmak), truphe (sefahat), kharis (zerafet, güzellik) ve apolausis (servet) kişileştirmeleri gün ışığına kavuşturuldu.

Öte yandan Olimpos Antik Kenti’ndeki 3 numaralı kilisenin atrium portiklerinde de andreia (cesaret) ve dikaiosyne (adalet) kişileştirmeleri tespit edildi. Kilise atriumunda ‘Yedi Erdem’ kişileştirmesinin yer aldığını tahmin eden uzmanlar, Liman Anıtsal mezarlarında Kaptan Eudomos’un lahdini barındıran tonozlu mezar odası zemininde aslan avı sahnesi ile mezar odasının giriş bölümünde ise bir limana girmekte olan gemi tasvirli mozaik açığa çıkardı.

Yorum Yaz