We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Fatih Altaylı’dan İngiltere analizi

Fatih Altaylı’dan İngiltere analizi

İngiltere’nin bu hafta Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarıp çıkarmayacağına yönelik tartışmalar devam ediyor. Habertürk Yazarı Fatih Altaylı ise bu konuyu farklı bir bakış açısıyla kaleme aldı.

İngiltere’nin COVID 19 tedbirleri nedeniyle Türkiye’yi uzunca bir süredir kırmızı listede tuttuğunu belirten Altaylı, 2 küçük çocuklu 4 kişilik bir ailenin İngiltere’ye girmesinin karantina maliyetinin en az 3.150 pound’u (36.250 TL) bulduğunu ifade etti.

 

TÜRKİYE BASİT BİR PROSEDÜRÜ YERİNE GETİRMEDİĞİ İÇİN KIRMIZI LİSTEDE

Hindistan gibi salgının çok daha yoğun yaşandığı ülkeler bile kırmızı listeye alınmazken Türkiye’nin böyle bir muameleye maruz bırakılmasının tepkilere neden olduğunu herkesin İngiltere’ye kızdığını belirten Altaylı yazısına şöyle devam etti: “Oysa bu mesele Türkiye karşıtlığından değil, basit bir prosedürden kaynaklanmaktaydı. İngiltere, Türkiye’den gelecek olanları kırmızı listeden çıkarmak ve karantinasız ülkeye sokmak için çok basit bir talepte bulunuyordu. ‘’Veri paylaşımı’’

İngiltere’nin Türk Sağlık Bakanlığı’ndan istediği COVID 19 vakalarının örneklem teşkil edecek yüzde 3 gibi küçük bir bölümünün “varyant dizilimini” GISAID sistemine yüklemesiydi. GISAID yıllar önce grip virüslerinin genom verilerine erişmek için kurulmuş ve şimdi COVID 19’a neden olan virüslerin genomlarını da toplayan açık bir kaynaktı. Buradan varyantların yapıları hakkında bilgi ediniliyordu. İngiltere’nin bunu talep etmesinin nedeni, Türkiye’de farklı bir varyant çıkıp çıkmadığını görmek ve eğer yeni bir varyant görüldüyse buna karşı önlem almaktı.

 

TÜRKİYE’YE ÖZEL BİR DURUM DEĞİL

Türkiye, İngiltere’nin bu talebini bilmesine rağmen yaz başından beri bu verileri, yani varyant dizilimlerini GISAID sistemine yüklememekte ısrar etti. İngiltere de Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarmamaya… Haziran ve Temmuz aylarında da bu yapılmayınca turizm sezonu kaçırıldı ve yazı neredeyse 0 İngiliz turistle geçirmek zorunda kaldık. Çünkü hiçbir İngiliz 500 pounda Türkiye’de 10 gün tatil yapıp ülkesine geri dönebilmek için 2.300 poundluk karantinaya girmek istemedi.

 

TÜRKİYE SONUNDA PES ETTİ

Ağustos ayı boyunca yeni bulunan vakaların yaklaşık yüzde 4’lük bölümünün genom dizilimleri GISAID veri tabanına yüklendi. Bu nedenle yarın muhtemelen Türkiye kırmızı listeden çıkarılacak.

Ama turizm sezonu bittikten, İngiliz turistlere bel bağlayan binlerce işletme yazı zararla kapattıktan sonra.”

Yorum Yaz