We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel FATİH CANTÜRK: TURİZMDE REKABET BUNDAN SONRA DAHA DA KIZIŞACAK

FATİH CANTÜRK: TURİZMDE REKABET BUNDAN SONRA DAHA DA KIZIŞACAK

La Blanche Otel Satış ve Pazarlama Koordinatörü Fatih Cantürk, otellerinin faliyetlerinden, Bodrum’da sezonun nasıl geçeceğinden ve pazardaki artan rekabetten bahsetti.
Evet Fatih Bey, La Blanche otelleri olarak önemli bir devinim içindesiniz son senelerde Bodrum’a damganızı vurdunuz desek yanlış olur mu?
Vallahi Bodrum’daki yatak kapasitesi olarak baktığımızda hatırı sayılır bir oda kapasitesine sahibiz dolayısıyla damga vurmak zorundayız. Şu andaki rakamlara baktığımızda yaklaşık 1 milyon civarında bir yabancı turist akışı olduğu görünüyor Bodrum’da.
İster istemez bu yapının içerisinde pastadan büyük bir pay alan otel grubuyuz şu an için.
Kaç yatağınız var Bodrum’da?
Şu anda toplam 1100 odamız var. Bu odalar yaklaşık 3000 civarında yatak kapasitesine sahip. Dolayısıyla oyunun bir parçası olmak zorundayız.
Peki Bodrum nasıl görünüyor, 2024 sezonu nasıl geçecek?
Geçen seneye kıyasla, biz grup olarak oldukça başarılı bir sezon geçirdik. Bu sene Bodrum’a gelen turist trafiğinde %15 civarında bir artış öngörüyoruz. Şu anda aldığımız skorlara göre, özellikle Nisan-Mayıs aylarında doluluk oranlarında bir artış gözlemliyoruz. Haziran ayı tüm Türkiye genelinde olduğu gibi bizim için de olumlu gidiyor. Dolayısıyla, bizi güzel bir sezon bekliyor gibi görünüyor.
Bugün Moskova’dayız. Şu anda Ekim ayında tesislerimizi kapattığımızdan beri 26. ülkede tanıtım faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Buradaki rakamlara baktığımızda geçen sene bugünle bu sene bugünü kıyasladığımızda burada da hatırı sayılır bir erken rezervasyon döneminde bir alım olduğu gözüküyor. Bu da bize güzel sinyaller veriyor 2024 yılı için.
Burada geçen sene bu dönemde bu satın alma dönemi malum sebeplerden dolayı gerçekleşemedi bunun etkisi de var. Bu satışlar bir süre sonra normalleşecek mi, dengeleyecek mi birbirini yoksa bu sürecin devam edeceğini mi görüyorsunuz?
Geçen seneki ekstrem olaylar, özellikle deprem, etkilerini hala hissettiriyor. Şubat ayının sonlarına doğru mart ayında, başlangıçta bir zorluk yaşadık, ancak şu anda 2019 rakamlarına yakın seviyelerde seyrediyoruz. Özellikle BDT ülkelerinin topuna baktığımızda. Bu bize şu anda avantaj veriyor ama bizdeki gibi her ülkenin de bir belli başlı kendi içinde sıkıntıları var.
Şu anda erken rezervasyon döneminde alım var. Tabi ki ister istemez Last Minute Türkiye’nin artık bir gerçeği orada da bir akış olduğu söyleniyor.
Tur operatörlerine baktığımızda beklediğimiz koltuk sayısının üzerinde bir artış gözükmekte.
Bu bize karşılıklı olarak bunun altından kalkabileceğimizi gösteriyor. Şu an için çok büyük bir aksi durum olmazsa beklentilerimizin karşılığını alacakmışız gibi duruyor.
Dünyada her ülke turizm içerisinde yer almak için bir uyanış içerisinde. Yeni tesisler yapılıyor, var olanlar yenileniyor, hiç olmayan yerlerde oteller açılıyor. Bunların içinde büyük projeler de var. Önümüzdeki süreçte Türkiye’nin burada alması gereken pozisyon nedir? Bu rekabet içerisinde Türkiye’nin şansını nasıl görüyorsunuz?
Dünyaya baktığımızda ilerisi dönemler için pasta büyümüyor, turizm tarafında bizlerin biraz şirketleşmesi lazım. O yüzden biz grup olarak devamlı yeniliklerimizi yapıyoruz. Kendimizi tekrar gözden geçiriyoruz. Yeni ürünler işin içine katmaya çalışıyoruz. Özellikle Mısır gibi, Suudi Arabistan gibi, Katar gibi rakiplerimizin sayısı gün geçtikçe artmakta. Bu sebeple elimizde olanı bırakmak istemiyoruz daha açık bir ifadeyle akarsuyun başından ayrılmıyoruz sebebi de artan rekabet durumunda elimizde olanı korumak istememizdir. Bu saatten sonra rekabet gün geçtikçe daha da fazla kızışacak. Tabii bunun yanı sıra Türkiye’nin şu anda içinden geçtiği ekonomik bir sıkıntı var. Türkiye ister istemez biraz pahalılaşmaya başladı. Diğer destinasyonlara baktığımızda fiyat rekabetinin de ortaya çıkardığı görülüyor.
Bunun üzerine az evvel bahsettiğim ülkelerin hepsi yaklaşık bizdeki üç, üç buçuk aya sıkışmış olan altı aylık yüksek sezon dediğimiz bölgede. Diğer destinasyonlarda ise yaklaşık dokuz, on hatta on bir aya yayılıyor. Rekabet bundan sonra daha da kızışacak. Amacımız çeşitlendirebildiğimiz kadar fazla ülke ile çeşitlendirmek. Bugün yirmi altıncı ülkedeyiz. Bu seneki tanıtım faaliyetlerimiz içerisinde inşallah kırk beşe tamamlamayı öngörüyoruz.
Harika.
Çok iyi bir sezon diliyorum. Değerli görüşünüz için çok teşekkür ediyorum.
Buralara kadar gelip bizleri izleyip düşüncelerimizi aktarma şansı verdiğiniz için ben teşekkür ederim.
Sağ olun. Teşekkürler.

Yorum Yaz