We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel GÜZEL HABER KURSAKTA KALDI… “ANTALYA’YA SEFER YAPACAK RUS HAVAYOLUNA İZİN VERMEDİK”

GÜZEL HABER KURSAKTA KALDI… “ANTALYA’YA SEFER YAPACAK RUS HAVAYOLUNA İZİN VERMEDİK”

Uçak krizi sonrası yaptırım kararları kapsamında Türkiye’ye tur paketi satışını ve charter uçuşunu tamamen yasaklayan Rusya’dan, sektör için küçük ama çok anlamlı bir haber dün geldi: “Rusya Federal Havacılık Ajansı (Rosaviatsiya), Rus Ural Havayolları şirketinin Rusya’nın üç kentinden haftada yedişer kez Türkiye’ye uçuş gerçekleştirmesine izin verdi.” Ancak haber gece yarısı yalanlandı… Ural Havayolları da sabah Twitter’dan açıklama yapıp, “Rusya işle Türkiye arasında siyasi ilişkiler devlet düzeyinde düzelene kadar uçmayı planlamıyoruz” dedi.

Rusya devlet haber ajansı Sputnik News dün şu haberi geçmişti:

“Rusya’nın uçak krizi sonrası getirdiği kısıtlamaların ardından Türkiye’ye uçuş izni alan ilk Rus havayolu şirketi Ural Havayolları oldu.

Rosaviatsiya’nın internet sitesinden yapılan, Sputnik News’in aktardığı açıklamada şirkete haftada 7’şer kez Rusya’nın Rostov-na-Donu, Nijniy Novgorod ve Kazan kentlerinden Antalya’ya uçuş gerçekleştirmesine izin verildiği belirtildi.
Açıklamada Rosaviatsiya’nın ayrıca haftada 3 kez Endonezya’ya, Çin’e 5 kez uçuş gerçekleştirmesine izin verdiği kaydedildi.
Rusya, Rus uçağını düşürmesi nedeniyle Türkiye’ye charter uçuşlarını ve tur satışlarını durdurmuştu.”
Ural Havayolları’na izin verilmesi, charterlar yasaklandığı için yaz döneminde daha fazla Rus turistin tarifeli seferlerle bireysel olarak Antalya’ya tatile gitme imkanlarını arttıracak olması bakımından önemsendi. Çünkü Rusya Türkiye’ye gitmeyi vatandaşlarına yasaklamış değil. Sadece Türkiye’yi terör olayları nedeniyle riskli ülkelerden biri sayıyor ve vatandaşlarına “gitmemeleri” konusunda tavsiyede bulunuyor. Kendi rezervasyonunu yapıp kendi imkanları ile Türkiye’ye giden Rusya vatandaşı turistler için bri engel bulunmuyor.

GECE GELEN YALANLAMA…

Ancak dün gece Rusya Federal Havacılık Ajansı (Rosaviatsiya) açıklama yaptı. İnterfaks ajansına bilgi veren kurumun yetkilileri, “Haberler gerçeği yanıtmıyor, böyle bir izin verilmedi” dediler. Şimdi konunun nasıl gelişeceği merakla bekleniyor.

TURKRUS

Yorum Yaz