We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel HAVALAR SOĞUDU, KAYAK TATİLİ İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI

HAVALAR SOĞUDU, KAYAK TATİLİ İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Kayak tutkunlarının dört gözle beklediği kar yağışları Ocak ayının ortası itibarıyla kendisini göstermeye başlayacak. Havaların soğumasıyla da kayak tatili için yapılan aramalarda artışlar yaşanmaya başlandı. Neredekal.com’un verilerine göre Aralık ayı sonu itibarıyla kayak tatili aramalarındaki artış Ocak ayına girişle birlikte daha da yükseldi.

ULUDAĞ, ERCİYES VE PALANDÖKEN’E İLGİ ARTTI

Kayak tutkunları tatil için Aralık ayında en çok Uludağ, Erciyes ve Palandöken için arama yaptılar. Okulların 19 Ocak’ta yarıyıl tatillerinin de başlayacak olması bu aramalarda ki ilginin artmasına neden oldu. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED)’nun yaptığı açıklamada da yarıyıl tatilinin rezervasyonları geçen yıla oranla %yüzde 15 civarında arttırmış olduğunu dile getirdi. Konuyla ilgili olarak Neredekal.com CEO’ su Gökhan Sivrikaya, “Bu dönemde tatil aramalarında en çok kayak ve termal otel aramalarında hareketlilik yaşanıyor. Çocuklu aileler için kayak otellerinin sunduğu çocuklara yönelik tatil programları ilgiyi daha da arttırıyor. Termal otellerinde doğa, spa ve wellness konusunda sundukları olanaklar termal otelleri daha da cazip hale getiriyor. Özellikle Ocak ayı itibariyle havalarında soğuması ve daha da soğuyacak olması kayak tutkunları için kayak tatili aramalarında artışa neden oldu. Ayrıca hem termal hem de kayak tatilinde İstanbul’a yakın seçeneklerin şu an aramalarda daha çok ilgi gördüğünü söyleyebiliriz.” dedi.

TERMAL OTELLERE İLGİ DEVAM EDİYOR

Kış turizminin gözdesi olan termal otellere ilgi hala devam ediyor. Özellikle ailelerin hem dinginlik hem de sağlık için tercih ettiği termal tatili alternatifli seçenekler sunuyor. Termal tatil aramalarında ise İstanbul’a ve diğer büyük şehirlere yakın lokasyonlar olan Yalova, Sapanca, Denizli ve Afyonkarahisar ön plana çıkıyor. Çocuklu aileler termal tatilinde ise her şey dahil konsepti sunan otellere öncelik tanıyor.

ARALIK AYINDA ODA FİYATLARI YÜZDE 87 ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Aralık ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerine göre yüzde 93.24 ile en çok fiyat artışını restoran ve otellerde görüldü.

Neredekal.com’da listelenen 23 binden fazla tesis incelendiğinde, Aralık ayında otellerin oda fiyatlarının bir önceki yıla kıyasla yüzde 87 artarak bin 287 TL’den 2 bin 404 TL’ye yükseldiği görüldü. Neredekal.com’un verilerine göre en çok fiyat artışı yüzde 139 ile İzmir’de yaşandı. Çanakkale yüzde 116 ile ikinci sırada yer alırken üçüncü sırada ise yüzde 112 ile Ankara yer aldı.

ARALIK AYINDA EN ÇOK ŞİLE VE SAPANCA TERCİH EDİLDİ

Aralık ayında yılbaşının da etkisiyle tatilciler en çok Şile-İstanbul, Kapadokya-Nevşehir ve Sapanca- Sakarya bölgesi için arama gerçekleştirdi. Geçen sene de aynı dönemde birebir aynı lokasyonları tercih eden tatilcilerin yılbaşı aramalarında tercihinin değişmediği görülüyor. Ayrıca Aralık ayında en çok aranan temalar ise bungalovlar, pansiyonlar ve apart oteller oldu.

Yorum Yaz