We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel İati’den İstenen Teminat Tutarı Ne Kadar?

İati’den İstenen Teminat Tutarı Ne Kadar?

İati’den İstenen Teminat Tutarı Ne Kadar?

IATA tarafından biletleme sisteminden çıkarılan İati, konuyla ilgili olarak hava yolu şirketlerine bir yaz gönderdi. Yazıda, IATA’nın İati’den istediği teminat tutarını 23 milyon dolardan 48 milyon dolara yükseltmek istediği bildirildi.

IATI

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA), iati’den istediği teminat tutarı belli oldu. İati tarafından hava yolu şirketlerine gönderilen bir mektupta, IATA’nın hali hazırda 23 milyon dolar olan teminat tutarını 48 milyon dolara yükseltmek istediği, bunun da iş ve ticaretin gerçekliğine aykırı olduğu ifade edildi.

İati’nin hava yolu şirketlerine gönderdiği yazı şöyle:

”Son zamanlarda şirketimiz IATI Turizm Ticaret A.Ş.’nin IATA ile yaşadığı sorunlar hakkında tarafınızı doğrudan bilgilendirerek konuya ilişkin gerçekleri paylaşmak isteriz.

Şirketimiz uzun yıllar seyahat teknolojilerine yatırım yapan, çağımız yazılım olanaklarını en iyi şekilde kullanan ve global ölçekte faaliyet gösteren bir seyahat şirketidir. Yapılan yatırımlar sonucu ticari hacimlerimiz yıllar içerisinde büyümüş ve 75 ülkede yazılım çözümlerimiz kullanılmaya başlanmıştır.

Bu gelişmeler sonucu artan ciromuz IATA ile olan ilişkilerimizin de boyutunu büyütmüş ve kendilerine verilen teminatlar yıllar içinde düzenli olarak yaklaşık 20 kat artırılmıştır. IATA, verilen teminatlara bağlı olarak, Türkiye’de faaliyet gösteren acentelere bir birimlik teminat mektubuna karşılık iki birim kredi açmıştır. Şirketimiz de bu kriterlere uymuş ve bu kapsamda satış yapmıştır.

Bir süre önce IATA yeni ödeme sistemine (New Gen ISS) geçeceğini açıklamış ve acenteleri bilgilendirmeye başlamıştır. Açıklıktan uzak bu bilgilendirmeler karmaşa yaratmıştır. Yeni sisteme geçiş tarihi olan 16 Ekim yaklaştıkça IATA taleplerini netleştirmeye başlamış ve tarafımızdan gerçeklikten uzak isteklerde bulunmuştur.

IATA 23 Milyon USD olan teminatımızı 16.9.2019 tarihinde 65.5 Milyon USD’ye çıkarmamızı istemiş, itirazımız üzerine bu rakam 58 Milyon USD’ye düşürülmüştür. Yürütülen görüşmeler sonucu IATA son olarak toplam teminatımızın 17 Ekim 2019’a kadar 48 Milyon USD’ye yükseltilmesini istemiş, aksi takdirde yaptırım uygulayacağını bildirmiştir.

Kendilerine, bu durumun yaptığımız işin ve ticaretin gerçekliğine aykırı olduğu anlatılmış ve makul bir satış/ödeme planı sunulmuştur. Bu planın uygulanması ile yıl sonuna kadar teminat ile satış arasındaki makasın azaltılması öngörülmüştür. Tüm çözüm önerilerimiz IATA tarafından reddedilmiş ve IATA tarafından uzlaşmacı olmayan bir tutum sergilenmiştir.

IATA bu süreçte çözüm bulmaktan çok ilişkileri koparmaya yönelmiş, iyi niyetten uzak ve ne yazık ki tehditkar bir dil kullanmıştır.”

Gm Dergi’nin diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz