We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel İngiliz Pasaportunda AB İbaresi Artık Yok

İngiliz Pasaportunda AB İbaresi Artık Yok

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

İngiliz Pasaportunda AB İbaresi Artık Yok

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının (Brexit)’in onaylanmasıyla uygulamalar başladı.

 

İngiltere’nin AB’den ayrılmasını düzenleyen Brexit anlaşması ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Bu kapsamda İngiltere’nin yeni pasaportlarında üzerindeki Avrupa Birliği ibaresi kaldırıldı. İngiltere’nin bu kararı, pasaportunu yenileten bazı İngiliz vatandaşlarının tepkisine neden oldu.

İngiltere hükümetinin Brexit anlaşması parlamentoda üç kez reddedildi. İngiltere tarihi 12 Nisan’a ertelemişti. Ancak İngiltere, AB’den yeni bir erteleme talebinde bulunmuştu. İngiltere Başbakanı Theresa May AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’a mektup yazmıştı. Talebinde Brexit’i 30 Haziran’a kadar erteleme istemişti.

İngiltere, Avrupa Birliği’ne girdikten sonra 1988’de bordo pasaportu kullanmaya başlamıştı. Brexit’in ardından ise eski pasaportuna geri dönecek. Birleşik Krallık simgesi olarak bilinen mavi pasaport İngiltere tarafından 1921 ve 1988 yıllarında kullanıldı.

Brexit’le İlgili Son Gelişme;

Dün Brüksel’de düzenlenen Brexit Zirvesi görüşmesinin ardından AB ve İngiltere Brexit’i 31 Ekim 2019’a kadar erteleme kararı aldı. Bu süreçte İngiltere’nin AB üyesi olmaya devam edeceğinin altı çizildi. İngiltere ne zaman isterse Brexit’i iptal etme hakkına sahip.

 

 

 

Yorum Yaz