We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel İNGİLTERE ÇIKIŞLARDA PASAPORT KONTROLÜNE BAŞLADI

İNGİLTERE ÇIKIŞLARDA PASAPORT KONTROLÜNE BAŞLADI

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

İngiltere’de ülke çıkışlarında pasaport kontrolü yapılmaya başlandı. Deniz, kara ve hava yoluyla ülkeden ayrılan kişilerin bilgileri, İçişleri Bakanlığı’na bildirilecek.

İNGİLTERE

Uygulama bugünden itibaren İngiltere’yi Fransa’ya bağlayan Manş Tüneli’nin Folskenstone girişinde ve Dover kentindeki limanda başladı. İngiltere hükümeti, 2014 yılında çıkarılan yasa doğrultusunda başlatılan uygulamanın, ülkedeki yasa dışı göçü engelleyebileceğini belirtiyor. Ayrıca, IŞİD terör örgütüne katılmak amacıyla Suriye’ye gitmek isteyen İngiliz vatandaşlarının da uygulamayla önlenebileceği savunuluyor.

Ülkede bazı sınır kapılarının çıkışlarında başlatılan pasaport kontrolünün, herhangi bir aksamaya neden olmaması için kademeli olarak uygulamaya geçileceği açıklandı. Bu nedenle birinci aşamada, yolcuların yüzde 25’inin daha sonra ise yüzde 50’sinin pasaportları kontrol edilecek. Haziran ayının ortasından itibaren de ülkeden çıkan bütün yolcuların pasaport kontrolünden geçeceği kaydedildi.

İngiltere’de çıkışlardaki pasaport kontrolü teknik yetersizlik nedeniyle 1998’de kaldırılmıştı. O dönemde, tüm gümrük kapılarında kontrol yapılamıyor, yolcu bilgilerinin yasaklı kişilerin listesiyle karşılaştırılmasında gecikmeler yaşanıyordu. Bu sebeple, uygulamanın yeterince etkin olmadığına karar verilerek sınır kapısının çıkışındaki kontroller tamamen kaldırılmıştı.

CİHAN

Yorum Yaz