We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel İngiltere’den Türkiye Tatili İçin Uyarı

İngiltere’den Türkiye Tatili İçin Uyarı

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Son dönemde Türkiye’nin popüler bir turistik destinasyon olmasıyla ilgili olarak İngiliz kamuoyunda önemli bir açıklama yapıldı. İngiliz Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), 2023 yılı başından itibaren Birleşik Krallık’ta yaklaşık 250 salmonella vakasının Türkiye ile bağlantılı olduğunu duyurdu. UKHSA’nın açıklamasında, enfeksiyon riskini azaltmak için bazı uyarılar da yer aldı.

Türkiye’den dönen birçok İngiliz vatandaşının gastrointestinal rahatsızlıklar yaşadığı vurgulanırken, bu vakaların çoğunun Antalya bölgesindeki tatil dönüşleriyle ilişkilendirildiği belirtildi. Bilim insanları, verileri ve numunelerdeki genom sıralamasını inceledikten sonra bu vakaların birbiriyle bağlantılı olduğunu tespit etti.

Açıklamada, Ocak ayının ortasından 19 Temmuz’a kadar olan süre içinde 241 vakaya rastlandığı ve hastalananların yüzde 56’sının erkek, yaş ortalamasının ise 29 olduğu açıklandı. Yapılan anketlerde bazı kişilerin Türkiye’deki her şey dahil program sunan otellerde konakladığı belirtildi.

UKHSA, Türk yetkililerle iletişim halinde olduklarının altını çizdi ve İngiliz turistlerin gıda ve içecek tüketimlerine dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayarak gıda zehirlenmesinin ciddi sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulundu.

UKHSA tarafından sunulan öneriler şunlardır:

Yemek yemeden önce, tuvaletten çıktıktan sonra ve yemek hazırlamadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın.
Pişmiş yemekleri tercih edin.
Sadece bizzat kendinizin soyduğu meyveleri tüketin.
Pastörize süt ve süt ürünlerini tüketmeye özen gösterin.

Yorum Yaz