We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

İskandinav ülkelerinde son durum 1 Eylül’ü işaret ediyor. Paket tur satışlarının yapılabilmesi için hükümetler hem kendi ülkelerindeki hem de hedef ülkelerdeki durumla yakından ilgileniyorlar. Buna rağmen tarifeli uçaklarla Norveç , Finlandiya, İsveç ve Danimarka’dan sınırlıda olsa bir hareket mevcut. Tüm şartlara rağmen bölgeye gelmek isteyenlerin trafiğini bu tarifeli uçuşlar sağlıyor.

Bu pazarda okulların hedeflenen bu tarihten önce açılacak olması önemli bir kayıp gibi görünüyor.

Pandemiye en sert tepkiyi veren ülkelerin başında geliyor İskandinavlar. Her ne kadar bölgeye yabancı olmasalar da hükümetlerin katı tutumlarına rağmen hareket etmek istemeyen tur operatörleri seyahat yasaklarının gevşemesinden sonra Eylül itibarı ile sınırlıda olsa bir hareketin önümüzdeki seneye daha umutlu bakabileceğimizi sağlayacağını düşünüyor.

Şu sıralar ana kriterleri aşılanma oranlarının kendi ülkelerinde ve gidecekleri hedef ülkelerdeki seyri.. İki doz aşının hem test hem de karantina uygulamasından muaf tutulmalarını sağlaması önemli. Sağlık nedenlerinin yanı sıra bu ülkelerde PCR testleri tatile çıkmayı planlayan bir aileye yüksek bir yük getiriyor. Bu ülkelerde aşı karşıtlığının önüne geçmek ve daha fazla kişinin aşılanması çabaları devam ediyor.

Ayrıca gittikleri bölgede vaka sayılarının 100 binde 25’in altında olması alacakları kararları etkilemesi açısından önemli.

Bu ülkelerdeki duruma bakıldığında belki bundan sonraki aşamada 100 binde 25’in altında vaka sayılarına sahip olan ülkelerden aşı ve test zorunluluğunun kaldırılması hareketlenmeye katkı sunabilir.

Sınırlıda olsa Eylül, Ekim ve belki de Kasım’a sarkacak bir hareketlenme hem tur operatörlerinin hem de bizlerin en büyük beklentisi.

Yorum Yaz