We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel İstanbul Havalimanı, Avrupa’daki bölgesel havalimanlarının temsilcilerini ağırladı

İstanbul Havalimanı, Avrupa’daki bölgesel havalimanlarının temsilcilerini ağırladı

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA, ‘İstanbul Bölgesel Havalimanları Etkinliği’ kapsamında Avrupa’daki 24 havalimanı temsilcilerini İstanbul’da ağırladı.

İGA İstanbul Havalimanı öncülüğünde ‘İstanbul Regional Airport Workshop'(İstanbul Bölgesel Havalimanları Etkinliği) gerçekleştirildi. Bu kapsamda Avrupa’dan 24 bölgesel havalimanının temsilcisi İstanbul’da ağırlandı. İGA’dan yapılan açıklamada, etkinlikte, İGA İstanbul Havalimanı Havayolu ve Kargo Pazarlama Direktörü Majid Khan’ın açılış konuşması yaptığı belirtildi. Havalimanlarının Covid-19 pandemisine küçülmeyle cevap verdiği ve personel sayısını azalttığı bilgisini veren Majid Khan’ın, İstanbul Havalimanı’nda farklı bir yol izlenerek, geleceğe yatırım yaparak devam ettiklerinin altı çizildi.

İSTANBUL HAVALİMANI’NIN GENİŞ UÇUŞ AĞI

Açıklamada, hali hazırda 300 destinasyona uçuş imkanı sunan ve 71 havayoluna hizmet veren İstanbul Havalimanı’nın, 2021 yılında 11 yeni havayolu ve 26 yeni rotayı bünyesine çektiğine yer verildi. Havacılığın pandemi sonrası toparlanmasıyla birlikte, tüm paydaşlar arasında yeni iş birliği düzeyinin artması gerekliliğine dikkat çekilen İstanbul Bölgesel Havalimanları Etkinliği’nde, pazar koşulları nedeniyle gerçekçi olmayan hedeflerden uzak durulması; bölgesel havalimanları için hedef listesinde uzun mesafeli rotalara sahip olmak yerine, küresel aktarma merkezleri ve bölgesel havalimanları arasında iş birliği yapılması konusu masaya yatırıldı.

HAVACILIK SEKTÖRÜNDE YENİ İŞ BİRLİKLERİ ÇAĞRISI

Etkinlikte finansal sürdürülebilirliği desteklemek için havacılık sektöründe yeni ortaklık ve iş birliği biçimlerine ihtiyaç olduğu çağrısı yapılırken, rota geliştirmenin her zamankinden daha önemli hale geldiğine dikkat çekildi. Havayolu sektörünün her zaman bir potansiyeli olduğu, bu nedenle de pazara ve paydaşlara daha yakın olması gerektiği dile getirilen etkinlikte; İstanbul’a ve Avrupa’daki çok fazla gidilmemiş olan destinasyonlara turizmi yönlendirmenin Türkiye adına çok önemli olduğu gerçeğine vurgu yapıldı. İstanbul Bölgesel Havalimanları Etkinliği’nde, ürün ve hizmetlerin özelleştirilmesi söz konusu olduğunda, yakın merkez-havayolu ve merkez-havalimanı iş birliğine olan ihtiyaç tekrarlanırken; bu tür ortaklıkların, yolculara daha fazla seçenek ve esneklik sağlayarak, müşteri memnuniyetini artırılabileceği ifade edildi.

Öte yandan açıklamada Türkiye’nin bayrak taşıyıcı markası Türk Hava Yolları (THY) yetkililerinin Avrupa’dan 24 bölgesel havalimanı yetkilileri ile bire bir toplantılar gerçekleştirdiği etkinlikte, THY ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından yapılan sunumlarda Türkiye ve İstanbul’un turizm piyasası için önemine değinildi. Etkinlikte, THY’nin önümüzdeki dönemlerde direkt uçuş başlatma potansiyeli olan yeni noktalarla ilgili çalışmaları değerlendireceği de ifade edildi.

THY’nin, Avrupa’da 100’den fazla varış noktası olduğu, ancak Avrupa’daki yeni varış noktalarından uzun mesafeli ağını büyütmek için İGA İstanbul Havalimanı üzerinden transferi artırması gerektiğine vurgusu yapılırken; bu nedenle ilgili tüm karar vericilerin bir araya gelmesinin önemi vurgulandı ve bu durumun da THY’nin gelecekteki ağı için ilgili pazarın analiz edilmesinde oldukça önemli olduğu kaydedildi.

Yorum Yaz