We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel İzmir ve Bodrum, MICHELIN Rehberi’nin haritasına eklendi

İzmir ve Bodrum, MICHELIN Rehberi’nin haritasına eklendi

İzmir ve Bodrum, MICHELIN Kılavuz Müfettişleri tarafından incelenen iki yeni Türk bölgesi olarak İstanbul’a katılıyor. İki ikonik ve turistik bölgeye uzanan bu uzantı, Türkiye’yi zengin ve heyecan verici bir gurme destinasyon olarak doğruluyor. İzmir ve Bodrum için restoran seçimleri İstanbul ile birlikte 9 Kasım 2023’te İstanbul’da yapılacak aynı törende açıklanacak.

Konuyla ilgili açıklama paylaşan Michelin, “Michelin, MICHELIN Guide to İzmir ve Bodrum, Türkiye’nin genişletildiğini duyurmaktan mutluluk duyar. İzmir ve Bodrum için ilk MICHELIN Guide restoran seçimleri, 9 Kasım 2023’te İstanbul’da düzenlenen eşsiz bir etkinlik sırasında İstanbul Rehberi’nin ikinci seçimi ile birlikte duyurulacak.
Türk Ege ve Akdeniz mutfak geleneklerinin yanı sıra yerel teröre dayanan İzmir ve şarap rotasındaki büyüleyici Urla bölgesi de dahil olmak üzere çevresi birçok yemek imkanı sunuyor. Gastronomik ve modaya uygun restoranlardan, modern kahvehanelere, geleneksel ve popüler restoranlara kadar İzmir, mutfak teklifinin çeşitliliğiyle parlıyor. Miraslarına modern bir şekilde değer vermeye özellikle hevesli olan yerel genç şefler tarafından işletilen çok sayıda restoran, Ege lezzetleri, taze yakalanmış balıklar ve zengin mezzes önermektedir” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, ayrıca şunlar belirtildi:

“Muğla şehrinde bulunan en ünlü Türk üst düzey turizm destinasyonlarından biri olan Bodrum’da, otantik ve deniz lezzetlerini öven Türk restoranlarının harika bir karışımı ve Asya ve İtalyanların en popüler olduğu uluslararası yemekler sunan restoranlar özellikle ilginç bir yemek ortamını şekillendiriyor. Burada lüks tatil köyleri, en yaratıcı olanların yanı sıra en iyi yemek deneyimlerini de yoğunlaştırıyor.
MICHELIN Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec, “Geçen yıl İstanbul’da ilk duraklamanın ardından müfettişlerimiz İzmir ve Bodrum’u yol haritasına almaktan mutluluk duyuyorlar. Gerçekten de bu iki yer sadece unutulmaz kültürel ve turistik deneyimler için harika yerler değil, aynı zamanda keşfedilmeyi hak eden mutfak sahnelerine de sahiptir. İzmir ve çevresi, yerel terörü öven ve birçok genç şefin üst düzey gastronomik becerilerini sergileyen heyecan verici restoranlar sunuyorsa, Bodrum, lüks tatil beldelerinde yenilikçi konseptlerin bulunduğu şehir merkezinde birçok geleneksel ve erişilebilir olanın bulunduğu restoranlarının çeşitliliğiyle parlıyor. Bu iki yeni bölgeyi MICHELIN Rehber ailesine ekleyerek, Türkiye’nin kaçırılmaması gereken bir gastronomi destinasyonu olduğu mesajını dünyevi bir şekilde yaymayı içtenlikle umuyoruz” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy şunları ekledi: “İstanbul, İzmir ve Bodrum’dan sonra da ‘gastrositeler’ olarak ön sıraya çıkmasından dolayı mutluyuz. Bölgenin en nitelikli ürünlerini çiftlikten masaya yaklaşımlarıyla harmanlayan yetenekli şeflerimiz sayesinde özünde sürdürülebilirlik kavramına sahip mutfak kültürümüzün zenginliğini dünyaya sergileyebilecek. Bu lezzetleri tatmak için İzmir ve Bodrum’a gelecek ziyaretçiler, Türk’ün turkuaz suları, derin tarihi miras, tesislerin kalitesi ve kruvaziyer turizminden mavi yolculuğa (gulet) kadar uzanan sınırsız olanaklara şaşıracaklar. Türk mutfak sahnesinin artan potansiyelini gösteren bu iki yeni eklemeden çok memnunuz ve önümüzdeki yıllarda daha birçok şehrin de ekleneceğine inanıyoruz.”
2022’de ilk kez piyasaya sürülen MICHELIN Guide İstanbul, Türkiye metropolünün gastronomik potansiyelini ve mutfak çeşitliliğini sergiliyor ve 5 MICHELIN Yıldızlı (1 İki MICHELIN Yıldızı ve 4 Bir MICHELIN Yıldızı), 1 MICHELIN Yeşil Yıldızı ve 10 Bib Gourmand olmak üzere 53 restoran öneriyor. MICHELIN Guide İstanbul, çeşitli mevsimlik ve özel yemeklerin yanı sıra gastronomik bistrodan lüks restoranlara ve geleneksel restoranlara kadar farklı restoran türlerine özel bir ışık tutmuştur.
MICHELIN Rehberi, kapsadığı tüm destinasyonlarda olduğu gibi İzmir ve Bodrum’un mutfak ortamını ön plana çıkaracak ve MICHELIN Rehberinin tarihi ve evrensel metodolojisine göre sundukları en iyi restoranları önerecektir. Anonim ve bağımsız müfettişlerden oluşan ekibi, endüstrinin tüm eski profesyonelleri ve günümüzde Michelin Grubu’nun tam zamanlı çalışanları tarafından görevlendirilen bu metodoloji, yalnızca önerilen gıdanın kalitesine odaklanır ve 5 kritere göre değerlendirilir:
– bileşenlerin kalitesi;
– pişirme tekniklerinin ustalığı;
– tatların uyumu;
– mutfak aracılığıyla şefin kişiliği;
– hem zaman içinde hem de tüm menüde tutarlılık.”

Yorum Yaz