We-Flytour-GM-Banner-Animation
GlobalYatakBankasi-1A
atf_banner-02

Erdi ÖZEN / Royal Garden Beach Satış Pazarlama & Ön Büro Müdürü

Turizm otoritelerinin turizm çalışanı için çizmiş olduğu yol ve teşvikler maalesef yetersiz ve eksik kalıyor. Ülkemiz kitle turizmine geçiş yaptığı dönemden beridir, turizm çalışanları olarak birçok konuda turizm otoritelerine çeşitli taleplerimizi ve projelerimizi arz ettik. Ancak netice alamadık, alamamaya devam ediyoruz. Ve artık kronikleşmiş olan sorunları söylemek, talep etmek sadece kendi kendimizi tekrar ve tekrar etmiş olmaktan öteye geçmiyor.

“Meslekte belirli bir belge zorunluluğu getirilmesi, sürdürülebilir turizm ve maddi olarak belirli bir skalanın altında çalıştıramama ilkesi” gibi birçok ana başlık önümüzde. Peki ne yapacağız? Sonuç olarak turizmin içindeyiz ve mesleğimizi icra etmeye çalışıyoruz. Bu sektörün yaşaması için en azından bazı şeyleri başkalarından beklemek yerine kendi elimizden gelenleri yapmak gerekiyor.

Daha önce birçok yerde belirtmiş olduğum bir şey vardı; turizm sektörü başka meslek gruplarına benzemiyor. Turizm bir yaşam tarzıdır, turizmin içinde olduğunuz sürece tüm hayatınız ve yaşam biçiminiz turizme göre şekillenir. O zaman çalıştığımız yer evimiz (çünkü evimizden çok çalıştığımız yerde zamanımız geçiyor), beraber çalıştığımız kişiler ise ailemiz (çünkü ailemizden çok takım arkadaşlarımızı görüyoruz) olmuyor mu?

Eğitim aileden başlar diye çok duymuşuzdur. O zaman ailemize sahip çıkmalıyız. Turizm otoriteleri gerekeni eksik ya da yetersiz yapıyor diye kenara çekilmemeliyiz. Turizmde yöneticiler olarak tüm takım arkadaşlarımıza, yani ailemize okuldaymış gibi eğitim vermeliyiz. Yanlış anlaşılmasın; bu eğitim sadece meslek üzerine değil, ailemizle nasıl ilgileniyorsak öyle olmalı. Kişisel gelişimlerine önem vermeliyiz. Doğru nefes alıp vermelerinden, oturup kalkmalarına, örf ve adetlerimize kadar bire bir ilgilenmeliyiz. Kariyer planlamalarını çizmeli ve bu plan içerisinde ne yapmaları gerektiğini öğretmeliyiz.

Ailemizi ne kadar önemser ve onlara ne kadar değerli olduklarını hissettirebilirsek ve bununla birlikte turizmin ne kadar saygın ve önemli bir sektör olduğunu aşılayabilirsek, en azından kalifiye personel bulmakta yaşadığımız sorunları biraz da olsa azaltabiliriz.

Bizler bunları yaparken turizm otoritelerinden de kronikleşmiş sorunlarımız üzerine bir iyileştirme ve geliştirme beklediğimizi, umutsuzca da olsa bildirmeye devam edeceğiz.

Sayın turizm otoriteleri;

Lütfen turizm sektörüne olması gereken değeri göstermekle birlikte, diğer meslek gruplarında olduğu gibi turizm sektörünün de hukuki nitelikler açısından standartlarına uygun hale getirilmesi için gerekli adımları atınız.

Turizm ile kalın…

Yorum Yaz