We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Covid-19 sürecinin sanatsal bir yapıya dönüştürülerek hazırlanan ve sağlık çalışanlarına ithaf edilen Pandemi balesi, 1 Ağustos’ta canlı yayınlanacak dünya prömiyeri ile izleyiciyle buluşacak.

Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından Covid-19 sürecinin insanlar üzerindekileri etkileri anlatan bir bale eseri hazırlandı. Yaklaşık 2 aydır hazırlıkları devam eden eser, kahraman sağlık görevlilerine ithaf edildi. Pandemic adlı eserin dünya prömiyeri 1 Ağustos saat 20.00’de online yayınlanarak yapılacak. Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde yapılacak olan prömiyer, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın YouTube kanalından canlı yayınla gerçekleştirilecek ve tüm dünyadaki sanat severlerle buluşacak.

KADRODA SÜRPRİZLER VAR

Koreografisi Armağan Davran ile Volkan Ersoy’a ait eserin dekor ve kostüm tasarımı Çağda Çitkaya, ışık tasarımı ise Mustafa Eski imzasını taşıyor. Dijital efekt ve özel tasarlanmış görüntülerle desteklenen eserin müzikleri Bach, Vivaldi ve Albinoni’ye ait. Pandemic balesinin bir diğer sürprizi ise ünlü dizi ve tiyatro oyuncusu Alper Saldıran’ın konuk sanatçı olarak kadroda yer alması. Aynı zamanda bale eserinin bazı bölümlerinde gerçek doktorlar ve sağlık görevlileri de konuk sanatçı olarak yer alacak.

SALGIN SÜRECİNİ ANLATIYOR

Eserin koreograflarından Volkan Ersoy, toplumu derinden etkileyen ve özellikle sanatçılarda derin izler bırakan salgın sürecini bale ile anlatmak istediklerini ifade etti. Yaşadıkları süreci kronolojik olarak betimlerken aynı zamanda kendilerinde oluşturduğu izleri de tiyatral anlamda işlemeye karar verdiklerini belirten Ersoy, yaptıkları çalışmayı bale eserinden ziyade anlatım gücüyle de zenginleştirmek istediklerini anlattı. Balenin salgın süreci göz önünde bulundurularak az bir kadroyla sahnede yer alacağını bildiren Ersoy, “Dünyada ilk kez salgın süreci bale gibi evrensel bir sanat dalıyla sergilenecek’’ dedi.

YOUTUBE’DAN CANLI YAYIN

Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürü Akın Ulutaş da dünyaca ünlü sanat merkezlerinin uyguladığı canlı yayın tekniğiyle, hazırlanan eserin sanat severlerle buluşacağını belirtti. Çekimleri Kanal V tarafından yapılacak olan Pandemic balesinin, uluslararası tanıtım sponsorluğunu ise Antalya Turizm Fuarı (ATF) yapıyor.

Dünya prömiyerinin ardından 11 Ağustos’ta 18. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nde ilk kez seyirciyle buluşacak olan eser, 18 Eylül’de de Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde sahnelenecek.

Yorum Yaz