We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Kapadokya İçin Sevindirici Haber

Kapadokya İçin Sevindirici Haber

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Kapadokya İçin Sevindirici Haber

Kanadalı altın şirketi Centerra kamuoyundan gelen yoğun tepkiler üzerine Kapadokya’da altın aramaktan vazgeçti.

kapadokya

Altın arama ruhsatı verilen Kanadalı Centerra şirketi “Yeterli rezerv yok” dedi ve arama yapmayı bölgede  durdurduğunu açıkladı.  Canterra şirketinin Nevşehir’in Avanos ilçesindeki Ziyaret Dağı’nda başlattığı altın arama çalışmalarını durdurduğu ilk olarak Avanos Kaymakamı Olgun Öner tarafından açıklandı. Sözcü Gazetesi’nden Erdoğan Süzer’in haberine göre; Avanos Kaymakamı Öner, siyasi partilerin ilçe başkanlarıyla belediye başkanlarını makamına davet edip, Kanadalı Centerra şirketinin kendisine tahsis edilen orman arazisini tutanakla Orman Müdürlüğü’ne teslim ettiği bilgisini verdi. Gerekçenin sorulması üzerine ise firmanın sondajda yeterli rezerv bulamadığını sözlerine ekledi.

Belediye Başkanı Kapadokya İçin Sevindirici Haberi Duyurdu

Halkın umutla beklediği haberi öğrenen Avanos Belediye Başkanı Celal Alper İbaş, sosyal medyadan “Kapadokya’ya müjde” diyerek durumu bildirdi.İbaş’ın açıklaması ise şu şekilde yer aldı. , “Avanos’a bağlı Özkonak ve Göynük köylerinde toplam bin 306 hektarı kapsayan devasa alanda altın aramak için Enerji Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden resmen ruhsat almıştı. Yapılan analizler neticesinde ilgili alanın rezerv oranı düşük olması sebebiyle Centerra maden şirketi alandan çekilme kararı almıştır. İlgili maden şirketinin bölgemizden çekilme haberini halkımızla paylaşabilmekten şahsım ve kurumum adına mutluluk duyuyor, haklı gururunu yaşıyorum” dedi.

 

 

Kapadokya’nın 2023 Hedefi 7 Buçuk Milyon Turist

Kapadokya bölgesinde 2023 yılında bölgeyi 7 buçuk milyon turistin ziyaret etmesi hedeflenenler arasında.

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, 2019 yılının Kapadokya bölgesi için altın yılı ifade edilen bir yıl olduğunu söyledi. Becel, hedeflerinin ise 2023 yılında bölgeyi 7 buçuk milyon turistin ziyaret etmesi olduğunu açıkladı.

 

 

 

 

Yorum Yaz