We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Kaynak pazarlarda harcama azalıyor

Kaynak pazarlarda harcama azalıyor

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Turizm sektörü pandemiden sonra toparlanmasına rağmen, Avrupa’da ekonomik belirsizlik sürerken, tüketici harcamalarını düşürmeye devam edecek.

Simon-Kucher’ın 15 bin kişilik anket çalışmasına göre, gelecek bir yıl içinde, Türkiye ve İspanya’nın ana turist kaynağı pazarları, Almanya, İngiltere ve İskandinav ülkelerinde yaşayanlar harcamalarını azaltacak. Bu düşüş, Fransa’da % 7,2, İsveç ve Norveç’te %7, Almanya ve İngiltere’de % 4 ve Danimarka ve Finlandiya’da % 5 dolayında olacak. Artış baklanan nadir pazarlar arasında Çin ve BAE öne çıkıyor.

Genel manzarada ise harcamaların % 3,5-4 bandında düşeceğini öne sürüyor.

Turizm de kendi payını alacak
Bu düşüşten turizm de kendi payını alacak. 2023’te ürünlere küresel olarak, tüm tüketicilerin %28’i daha az para harcayacakları yönünde düşünceler mevcut. Tüketiciler, özellikle lüks, eğlence, ev ve dinlence gibi gerekli olmayan şeyler için harcamalarını azaltmayı hedefliyor. Tüketicilerin üçte birinden fazlası, gıda gibi temel ihtiyaçlara daha fazla harcamaya istekliler.

İtalya, Fransa ve Belçika gibi Avrupa ülkeleri en çok ürün giderlerini azaltmak istiyor. Çin ve BAE gibi APAC’deki tüketiciler ürün giderlerini korumak veya artırmayı hedefliyor.

Tatil harcamalarında % 27’lık kesim durumun değişmeyeceğini söylerken, % 45’lik kesim harcamalarını azaltma eğiliminde olduğu yönünde gözlemleniyor. Benzer düşüş durumu restoran ve bar ile eğlence harcamalarında da mevcut.

Gelecek 12 ayda harcamalarda beklenen değişim, %

Kaynak: turizmdatabank.com

Yorum Yaz