We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Kemal Şahin DTİK Türkiye-Almanya Temsilcisi Oldu

Kemal Şahin DTİK Türkiye-Almanya Temsilcisi Oldu

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) ülke temsilcileri seçimini tamamlandı. Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, 16 Eylül Cumartesi günü yapılan seçimlerde yüksek oy farkıyla DTİK Türkiye-Almanya Temsilcisi seçildi.

O zamanki adıyla Dünya Türk İş Adamları Kurultay’ı merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in himayesinde, merhum iş insanı Sakıp Sabancı’nın başkanlığında ‘İşbirliği Güçbirliği’ sloganıyla 22 Şubat 1996’da gerçekleşmişti. Kurultayın organizasyonunu Türkiye’nin ilk Dış Ticaret Müsteşarı Ertuğrul Önen ve 1990’larda Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerine çok olumlu katkılar yapan Avrupa Türk İş Adamları Derneği (ATİAD) Kurucu Başkanı Kemal Şahin yaptı.

Aynı zamanda Türk Dış Ticaret Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Önen ve vakfın Mütevelli Heyeti Başkanı Kemal Şahin, Dünya Türk İş Adamları Vakfı’yla iki yılda bir olmak üzere 3 Kurultay düzenledi. Sonraki kurultayları da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altında 2007 sonunda kurulan Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) gerçekleştirdi.

Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve DTİK Almanya Temsilcisi Kemal Şahin, seçimden zaferle çıktıktan sonra yaptığı açıklamada şöyle konuştu:
“DTİK ülke temsilcilerinin seçildiği gün büyük heyecan yaşadık ve bu önemli günü zaferle tamamladık. Seçimden önce Almanya Büyükelçisi Jürgen Schulz, Almanya’daki Türklere bir resepsiyon verdi. DEİK yönetim kurulu üyesi Steven Young da seçim öncesi kuralları açıkladı ve adaylara başarılar diledi. Sonrasında ben de Türkiye-Almanya ilişkilerini daha da güçlendirmek için neler yapacağımı ve misyonumuzu anlattım.

Oylar kullanıldı, büyük bir farkla seçimi kazandık. Almanya’da yaşayan 3,5 milyon Türk’ün, temsilcisi oldum. Bundan sonra ilk adım olarak, Türklerin yoğun olduğu şehirlerde yaşayan yetkin arkadaşlardan temsilciler seçeceğiz. Türkiye’mizin Türki Cumhuriyetlerle beraber yurt dışında yaklaşık 8 milyon kişilik diasporası bulunuyor. Türk diasporasının en güçlü olduğu ülke ise Almanya.

Şimdi 1990’lardan itibaren yaptığımız gibi yeniden Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini geliştirmek, tam üyelik hedefine ulaşmasını sağlamak için Almanya ve Avrupa’daki güçlü networkümüzü harekete geçireceğiz. Avrupa Başkanı seçilen Turgut Torunoğulları’nı da tebrik ediyorum. Turgut Bey’le iyi bir sinerji yaratarak başarılı işlere imza atacağımıza eminim.

Başta DEİK Yönetim Kurulu’na, DEİK ve DTİK çalışanlarına, oy veren, katılan ve iki gün boyunca ilgisini, desteğini esirgemeyen emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Yorum Yaz