We-Flytour-GM-Banner-Animation
GlobalYatakBankasi-1A
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Manavgat yangınında son durum: 18 köy ve mahalle boşaltıldı, 1 kişi yaşamını yitirdi

Manavgat yangınında son durum: 18 köy ve mahalle boşaltıldı, 1 kişi yaşamını yitirdi

Manavgat’ta dün öğle saatlerinde aynı anda 4 farklı noktada başlayan ve gece de devam ederek, ilçe merkezi etrafındaki birçok mahalleye yayılan yangın, kontrol altına alınamadı. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte uçak ve helikopterler yeniden havalanıp alevlerle mücadeleye başladı. Bu arada alevlerin ilçe merkezine yaklaşması ile birlikte 4 mahalle boşaltıldı. Tahliye edilen Kepezbeleni Mahallesi’nde 82 yaşındaki Hasan Ali Yüksel dumandan etkilenerek yaşamını yitirdi. Yoğun dumandan veya alevlerden etkilenen çok sayıda yaralı ise çevre hastanelerde tedavi altına alındı.

ÇALIŞMALARA BAKAN KOMUTA ETTİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gece boyunca bölgede yangınla mücadeleyi komuta etti. Bakan Pakdemirli’ye bölgede Antalyalı bakanlar Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da eşlik etti. Ayrıca hem AK Parti hem de CHP, MHP ve İYİ Parti’li milletvekilleri yangın bölgesine geldi. Helikopterle bölgede incelemede bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Ersin Yazıcı ve AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın ile birlikte Yangın Komuta Merkezi’nde son durumla ilgili bilgileri paylaştı.

13 İLDE 41 YANGIN; 10’U DEVAM EDİYOR

Bakan Pakdemirli, 28- 29 Temmuz’da 13 ilde toplam 41 orman yangın çıktığını belirterek, “Bunların 31 tanesi kontrol atında, 10 yangını da kontrol atına alma çalışmaları devam etmekte. Devam eden yangınların il- ilçe dağılımları, Adana Karaisalı, Pozantı ve Kozan’da üç ayrı noktada yangınlar devam ediyor. Osmaniye Kadirli’de bir yangın var. Antalya Manavgat yangınımız kontrol altında ancak gece saatlerinde Akseki’de çıkan bir yangın hala devam ediyor. Kayseri Yahyalı’da bir yangın ve Mersin Aydıncık ilçesinde bir yangın ve yeni aldığımız bir habere göre Silifke ilçesinde de bir yangın devam ediyor. Silifke’deki yangının yüksek gerilim hatlarından olduğu düşünülmekte” diye konuştu.

OYMAPINAR’DA 10 KİŞİ MAHSUR DURUMDA

Manavgat Oymapınar Barajı’nda 10 kişinin mahsur kaldığı bilgisi olduğunu da kaydeden Bakan Pakdemirli, “Hayati tehlikeleri yok, restorancı oldukları tahmin ediliyor. Yine burada anonslar yapıldı, maalesef orada kalmışlar. Helikopterle bu arkadaşları alıp getirme imkanımız maalesef yok, helikopterler şu saat itibarıyla havada çok zor duruyorlar. Sabah yönetim helikopteriyle de biz uçuşta bayağı güçlük çektik. Su atar helikopterlerimiz de sabahın ilk saatlerinden itibaren çalışıyorlar ama tüm bu coğrafyalarda hava araçları zorlukla faaliyetlerine devam edebiliyor. Oymapınar Barajı’nda mahsur kalan vatandaşlarımız konusunda da hem ambulansımız hem de AFAD ekibimiz yolda. Yol açık onları oradan tahliye etme niyeti içindeler” diye konuştu.

18 KÖY VE MAHALLELER BOŞALTILDI

Yangınlar nedeniyle Antalya’da 18 köy ve mahalle, Adana Kozan’da 6 köy, Pozantı’da 5 köy, Mersin Aydıncık ilçesinde 5 köyün boşaltıldığını da dile getiren Pakdemirli, “Rüzgarın çok yönlü, nemin düşük olması işimizi zorlaştırıyor” dedi.

Yangında yaralanan ve dumandan etkilenenleri hastanede ziyaret ettiklerini söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise “Bir vatandaşımız maalesef dün gece vefat etti. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. Dün akşam hastaneleri dolaşarak yangından etkilenen vatandaşlarımızı ziyaret ettik. Hamdolsun ciddi bir durum yok. Ufak tefek yanıklar var, bazı vatandaşlarımız dumandan etkilenmiş bazıları paniklemiş” diye konuştu.

 

Yorum Yaz