28.9 C
Antalya
Salı, Temmuz 5, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

MESLEKİ EĞİTİM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILMALI

Miracle Resort Hotel İnsan Kaynakları Müdürü Serap Kahraman Temli, “ Sektördeki istihdam sorununu çözümü adına turizm bölgelerinde birkaç yıllık bir mesleki eğitim seferberliği ile birçok kişi sektöre kazandırılmış olacaktır.

İK olarak bu yıl istihdam artışı nedir? malum geçen sene kriz vardı işsiz sayısı fazla idi bu yılı değerlendirir misiniz?

2016 yılında yaşanan olumsuzluklar turizmi büyük ölçüde etkilediği ve sektörde işsizlik arttı. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ülkemizi, ilimizi ve işletmemizi yalnız bırakmayan partner ülke, tur operatörleri ve acenteler özel fiyat aksiyonları gerçekleştirip, turist göndererek doluluk sağlamışlardır. Miracle Resort Hotel  olarak bu karşılıklı alışveriş ile 2016 yılı  personel istihdamımızda   çok fazla bir düşüş gerçekleşmeden hizmetimizi en iyi bir  şekilde gerçekleştirdik. 2017 yaz sezonunda 2016 kış ve 2017 ilkbahar mevsiminde Batı Avrupa Ülkeleri ile ülkemiz arasında olan politik, siyasi gerginlikler özellikle Akdeniz bölgemizin önemli potansiyelini getiren Almanya, Hollanda, Belçika, İsviçre ve Avusturya ülke pazarlarından çok ciddi iptaller gerçekleşmiş olup yeni rezervasyonlar alınamamıştır. Bu nedenle Satış Pazarlama ekibimiz kriz ve gerilimi olmayan alternatif ülke pazarları ile ve yeniden açılmış olan Rus pazarına yönelmiş bulunup 2017 yılı için yüksek doluluğu tekrardan hedef edinmişlerdir. Biz İK cılar da bu vesile ile misafir doluluğu yüksek sezonda planlamış olduğumuz personel sayımıza ulaşarak hem istihdamı sağlamış olup hem de güzel bir sezon geçirmeyi umut ediyoruz.  Bununla birlikte istihdamın arttırılması işsizliğinde azaltılması için Devlet işverene destek oluyor. İŞKUR programları sürüyor. Kısaca turizmin konaklama sektörüne devletçe yapılacak destek ve teşviklerin arttırılması ve böylelikle tesislerin on iki ay açık kalmalarının sağlanabilmesi gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Rusya'dan İzmir uçuşları arttırıldı

Oteller ekip kurma aşamasında nelere dikkat etmeli?

İlk olarak tabi ki alacağımız ekip lideri ve vasıfları. Kısaca liderlik, yönetebilme ve tecrübe. İyi bir yönetici ekipte eşitliği sağlayan, mobbingleri yaşatmayan, hiyerarşiyi baştan kuran ,parasal eşitliği sağlayan ve ekibini kollayan kişidir.Turizm sektörünü emek verilmesi gereken ve yoğun  durumu nedeniyle bu sektörde insan gücüne çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun karşılığında da hak edilen değeri maddi manevi çalışana vermek gerekir. Verimsiz ve tembel insanlarla o ekibi oluşturmamak gerekir. Herkesin görev tanımı oluşturulmalı ve bence iyi bir ekip için her adımda o ekip çalışanları bilgilendirilmeli ve eleştirilere açık olunulmalı. Çünkü yapılan eleştiriler eksik olan birçok şeyin iyileşmesine yardımcı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Rusya Türkiye arası uçuşlara iptal gölgesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Rusya Türkiye arası uçuşlara iptal gölgesi

İK olarak otellerin en büyük sorunu nedir, çözümü nedir?

2016 yaşamış olduğumuz terör saldırıları gibi olumsuzlukların yeniden yaşanması bunun beraberinde getireceği olumsuzluklar Turizm sektörü için iyi olmayacaktır.  Bunun beraberinde sektörde kalifiye personel bulmakta zor olduğu için istihdamda yine sıkıntılar yaşanmaktadır. Bunu çözmek adına ise turizm bölgelerinde birkaç yıllık bir mesleki eğitim seferberliği ile birçok kişi sektöre kazandırılmış olacaktır. Staj yapmak isteyen öğrencilere ve okulundan mezun bu işi öğrenmek için bir yerden başlaması gereken vasıfsız kişilere tecrübe edinmeleri için bu imkan sağlanmalıdır. İşe alınmada istenen niteliklerdeki özellikler asgari düzeyde tutulup, daha çok işteki performans ve öğrenme azmine bakılmalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Rus turist sayısı yüzde 62 düştü
www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
22,171TakipçilerTakip Et
110AbonelerAbone

SON HABERLER