We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel MESLEKİ EĞİTİM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILMALI

MESLEKİ EĞİTİM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILMALI

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Miracle Resort Hotel İnsan Kaynakları Müdürü Serap Kahraman Temli, “ Sektördeki istihdam sorununu çözümü adına turizm bölgelerinde birkaç yıllık bir mesleki eğitim seferberliği ile birçok kişi sektöre kazandırılmış olacaktır.

İK olarak bu yıl istihdam artışı nedir? malum geçen sene kriz vardı işsiz sayısı fazla idi bu yılı değerlendirir misiniz?

2016 yılında yaşanan olumsuzluklar turizmi büyük ölçüde etkilediği ve sektörde işsizlik arttı. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ülkemizi, ilimizi ve işletmemizi yalnız bırakmayan partner ülke, tur operatörleri ve acenteler özel fiyat aksiyonları gerçekleştirip, turist göndererek doluluk sağlamışlardır. Miracle Resort Hotel  olarak bu karşılıklı alışveriş ile 2016 yılı  personel istihdamımızda   çok fazla bir düşüş gerçekleşmeden hizmetimizi en iyi bir  şekilde gerçekleştirdik. 2017 yaz sezonunda 2016 kış ve 2017 ilkbahar mevsiminde Batı Avrupa Ülkeleri ile ülkemiz arasında olan politik, siyasi gerginlikler özellikle Akdeniz bölgemizin önemli potansiyelini getiren Almanya, Hollanda, Belçika, İsviçre ve Avusturya ülke pazarlarından çok ciddi iptaller gerçekleşmiş olup yeni rezervasyonlar alınamamıştır. Bu nedenle Satış Pazarlama ekibimiz kriz ve gerilimi olmayan alternatif ülke pazarları ile ve yeniden açılmış olan Rus pazarına yönelmiş bulunup 2017 yılı için yüksek doluluğu tekrardan hedef edinmişlerdir. Biz İK cılar da bu vesile ile misafir doluluğu yüksek sezonda planlamış olduğumuz personel sayımıza ulaşarak hem istihdamı sağlamış olup hem de güzel bir sezon geçirmeyi umut ediyoruz.  Bununla birlikte istihdamın arttırılması işsizliğinde azaltılması için Devlet işverene destek oluyor. İŞKUR programları sürüyor. Kısaca turizmin konaklama sektörüne devletçe yapılacak destek ve teşviklerin arttırılması ve böylelikle tesislerin on iki ay açık kalmalarının sağlanabilmesi gerekmektedir.

Oteller ekip kurma aşamasında nelere dikkat etmeli?

İlk olarak tabi ki alacağımız ekip lideri ve vasıfları. Kısaca liderlik, yönetebilme ve tecrübe. İyi bir yönetici ekipte eşitliği sağlayan, mobbingleri yaşatmayan, hiyerarşiyi baştan kuran ,parasal eşitliği sağlayan ve ekibini kollayan kişidir.Turizm sektörünü emek verilmesi gereken ve yoğun  durumu nedeniyle bu sektörde insan gücüne çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun karşılığında da hak edilen değeri maddi manevi çalışana vermek gerekir. Verimsiz ve tembel insanlarla o ekibi oluşturmamak gerekir. Herkesin görev tanımı oluşturulmalı ve bence iyi bir ekip için her adımda o ekip çalışanları bilgilendirilmeli ve eleştirilere açık olunulmalı. Çünkü yapılan eleştiriler eksik olan birçok şeyin iyileşmesine yardımcı olacaktır.

İK olarak otellerin en büyük sorunu nedir, çözümü nedir?

2016 yaşamış olduğumuz terör saldırıları gibi olumsuzlukların yeniden yaşanması bunun beraberinde getireceği olumsuzluklar Turizm sektörü için iyi olmayacaktır.  Bunun beraberinde sektörde kalifiye personel bulmakta zor olduğu için istihdamda yine sıkıntılar yaşanmaktadır. Bunu çözmek adına ise turizm bölgelerinde birkaç yıllık bir mesleki eğitim seferberliği ile birçok kişi sektöre kazandırılmış olacaktır. Staj yapmak isteyen öğrencilere ve okulundan mezun bu işi öğrenmek için bir yerden başlaması gereken vasıfsız kişilere tecrübe edinmeleri için bu imkan sağlanmalıdır. İşe alınmada istenen niteliklerdeki özellikler asgari düzeyde tutulup, daha çok işteki performans ve öğrenme azmine bakılmalı.

3 yorumlar

Sinan Gicir 09 Haziran 2017 - 15:15

Yakın zamanda Eğitim verecek personel bulunursa, dediğiniz maya tutar. Ancak sorunun sadece eğitim olmadığını artık anlayalalım lütfen. En büyük sorun maaş skalası ve 12 ay iş imkanı olduğu için öncelikli olarak bu iki soruna yoğunlaşmak lazım.

Cevapla
ALPASLAN IŞIK 09 Haziran 2017 - 16:26

Yazarınız “mesleki eğitin”den bahsetmiş !? Meslek mi kaldı ???!!! Birçok turizm personeli işsiz !!??

Cevapla
Наталья 22 Ekim 2017 - 21:44

Sorun eğitimden önce yetersiz maaşlar ve dönemsel çalışma koşullarında

Cevapla

Yorum Yaz