We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Midyat şehri turizme kazandırıldı

Midyat şehri turizme kazandırıldı

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Mardin’in Midyat ilçesinde, binlerce yıl öncesine ait yer altı yaşam mağaraları, yapılan düzenlemeler ile turizme kazandırıldı.

Medeniyetler Beşiği Midyat’ın önemli tarihi ve kültürel miraslarından birisi olan yer altı yaşam mağaraları turizme kazandırıldı. Midyatlı turizmci Veli Güneş, tarihi mekanların bulunduğu Işıklar Mahallesi’nde, bir dönem Süryani ailelerin yaşadığı mağara evler ile üzerindeki tarihi yapıları kendi imkanları ile aslına uygun restore ederek, turistik tesis olarak turizme kazandırdı. Kente gelen turistlerin gezip görmesi amacıyla hizmete açılan mağara evlerde ayrıca önceden evlerde ve tarım alanında kullanılan çeşitli eşyalar da sergileniyor.

Turizmci Güneş, tarihi Midyat mağaralarını dünya halklarının hizmetine açtıklarını belirterek, şunları söyledi:
“Midyat mağaraları dünyaya açılan bir penceredir, dünyanın ilk yaşam merkezidir. Mezopotamya’da hayvanlarla insanların iç içe yaşadığı dönemde kullanılan mekandır. Hayalimizi gerçekleştirdik yani bu Midyat mağaraları. Matiat’ın diğer anlamı mağara şehri. Bu mağaraların özelliği nedir? Hem Süryani, hem Müslüman, hem de Ezidi barınakları var, yaşam merkezleri var burada. Yani üç dilin, üç dinin yaşam merkezi var. Midyat başlı başına bir turizm merkezi oldu. Dünyaya açılan bir lansedir mağara. Matiat (ismi) mağaradır zaten. Midyat mağara şehri anlamındadır. İnşallah yaşam merkezi haline gelir”  

 

Midyat Esnaf Odası Başkanı Rıfat Direkçi, ilçe merkezine gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok rağbet gösterdiği mağaraların turizme kazandırılmasıyla ekonomiye önemli katkı sağlayacağını söyledi. Van’dan Midyat’ı ailesiyle birlikte gezmeye gelen Turan Bahçeci, “Mağaraları olsun, eski evler olsun gezilecek çok yer var. Zaten filmlerin çekiminin çoğu burada oluyor. Biz burayı dizilerde, filmlerde gördük, bir merak sardı. Güzel Midyat’ımız, güzel Mardin’imizi görelim, çocuklar da görsün. Gerçekten burayı gördüğümüze de mutlu olduk. bunu beklemiyorduk” dedi.

 

 

Yorum Yaz