We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Moskova’da restoran ve kafelere aşı zorunluluğu

Moskova’da restoran ve kafelere aşı zorunluluğu

Moskova Belediye yönetiminin aldığı karar ile, 28 Haziran’dan itibaren Covid-19’a karşı bağışıklık kazanmamış olanların kafe ve restoranlara girmesi yasaklandı.

 

Delta varyantı nedeniyle son dönemde hastalık sayılarının yeniden yükselişe geçtiği Rusya’da bölgesel yasaklar ve kısıtlamalar uygulanmaya başlandı. Bu uygulamaların en yenisi ve ilginci Moskova’da yaşama geçirilecek. Moskova Belediye yönetimi aldığı bir karar ile restoran ve kafelere ‘aşı’ zorunluluğu getiriyor. 28 Haziran’dan itibaren uygulanmaya başlayacak olan bu karar ile Rusya’nın başkentindeki restoran ve kafelere sadece Covid-19’a karşı bağışıklık kazandığını belgeleyenler girebilecek.

QR KODU GEÇERLİ OLACAK

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin tarafından imzalanan talimata göre, başkentteki kafe ve restoranların sadece aşı sertifikası olan veya son altı ayda COVID-19 enfeksiyonu geçirdiğini kanıtlayan belgeye sahip ziyaretçileri kabul edebileceği duyuruldu. “Restoranlara girişte hiçbir kağıt belge veya sertifika kabul edilmeyecektir” diye uyaran Sobyanin, aşılananlara veya antikora sahip olanlara polikliniklerce resmi belediye portalı Mos.ru hesapları üzerinden verilen QR kodunu gösterip restoran ve kafeye girebileceklerini açıkladı.

BAŞKAN İŞLETMECİLERİ UYARDI

Aynı zamanda, ziyaretçi almaya devam etmeyi planlayan tüm başkent restoran ve kafeleri, QR kodlarını doğrulamak için işletmelerinde QR kodu doğrulama sistemini kurmak zorunda kalacak. Böyle bir sistem olmadan işletmelerin sadece yemek siparişi alabileceğini belirten Moskova Belediye Başkanı, alışveriş merkezlerindeki yemek alanlarının da bu sistemi organize ettikten sonra açılacağını ifade etti. Sobyanin, “Birçok Avrupa ve Asya şehrinde restoran ve kafeleri ziyaret etmek için benzer kurallar birkaç aydır yürürlükte” dedi.

AMAÇ TEKRAR KAPANMAMAK

Artan vakalar yüzünden yeme-içme sektörünün tekrar kapatılmaması için Moskova’nın da bu tedbirleri benimsemesi gerektiğini sözlerine ekleyen Sobyanin, yeni kurallara uyum sürecinde daha önce COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş, aşılanmış veya PCR testi negatif olan vatandaşlar ile ilgili veri tabanında bilgi eksikliği nedeniyle zorluklar ortaya çıkabileceğini itiraf ederken, buna benzer teknik problemlerin belediyeye bağlı özel bir analiz grubu tarafından derhal çözüleceği sözünü verdi.

Yorum Yaz