We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel OTEL YATIRIMLARINDA DÜŞÜŞLER YAŞANIYOR

OTEL YATIRIMLARINDA DÜŞÜŞLER YAŞANIYOR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye bu yıl turizmde sıkıntılı bir süreç yaşarken otel yatırımları için teşvik başvurularında yüzde 42 düşüş gerçekleşti. TUROB, beş ayda 114 otel projesi için alınan yatırım teşviklerinin toplam tutarının 1.5 milyar milyar TL olduğunu bildirdi. Geçen yılın aynı döneminde 148 otel projesi 2.6 milyar TL’lik yatırım, teşviğe bağlanmıştı.

OTEL YATIRIMI
Geçen yıla kadar yatırım teşviklerinin en gözde sektörlerinden biri olan otel yatırımları bu yıl neredeyse yarı yarıya azaldı. Türkiye bu yıl turizmde sancılı bir dönem yaşarken, otel yatırımları için teşvik başvuruları düşüşe geçti. Turistik Otelciler, işletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB, Ekonomi Bakanlığı tarafından, Ocak – Mayıs 2015 dönemine ait verilen “Yatırım Teşvik Belgeleri” konaklama sektörü açısından analiz etti. TUROB’un raporuna göre, yılın ilk beş aylık döneminde 114 otel projesi için alınan yatırım teşviklerinin toplam tutarı 1.5 milyar milyar TL oldu. Teşvik tutarında yüzde 42 oranında gerileme gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde 148 otel projesi 2.6 milyar TL’lik yatırım teşvik belgesine bağlanmıştı.
Üç yıldızlı ağırlıktaVerilerde dikkat çeken konulardan biri de söz konusu yatırımlarla planlanan yatak kapasitesinin yüzde 44 gerilemesi oldu. Geçen yılki 148 projede 44 bin 962 yatak planlanırken, bu yıl ki yatırım teşviklerinde 114 otelde toplam yatak kapasitesi 25 bin 474’e geriledi. Projelerde 5 bin 782 kişiye istihdam imkanı sağlanacak. Söz konusu dönemde alınan yatırım teşvik belgeleri 38 ili kapsıyor. Geçen yılın aynı döneminde yatırımlar 43 ili kapsıyordu. İstanbul 26 otel projesi ile tesis sayısı bakımında en fazla teşvik belgesi alan şehir olurken, yatak kapasitesi bakımından Antalya 8 bin 275 yatak kapasitesi ile birinci sırada yer aldı. 114 otelin 15’i beş yıldızlı, 39’u dört yıldızlı, 50’si üç yıldızlı, 10’u da butik otel sınıfında yer alıyor.

Bayındır: Turizm İstanbul ve Antalya’dan ibaret değil

Rapora ilişkin bir değerlendirme yapan Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, yatırımların azalmasını arz-talep dengesini dikkate alan, sektörü ve pazar dinamiklerini inceleyen daha bilinçli yatırımcıların girişimleri olarak yorumladı. Bayındır, “Israrla, kaynak pazar ve turizm çeşitliliği yaratmadan aynı tip oteller yapılarak hizmet sunmanın yanlışlığının altını çizdik. Türkiye turizminin İstanbul ve Antalya’dan ibaret olmadığını, turizmde 2023 hedeflerinin ancak diğer bölgelerin de etkinliğini arttırarak yakalanabileceğini belirttik. Söylemlerimiz bir şekilde yerini buldu ki, bugün ki tablo bizi doğruluyor” dedi.

Anadolu’da artması sevindirici

Yeni projelerde yatak kapasitesinin neredeyse yarıya düşmesi yatırımların küçük kapasiteli otellere gösterdiğini belirten Bayındır, “2015 yılında 2 ve 1 yıldızlı otel yatırımı olmaması da dikkat çekici. 2015 yılındaki yeni otel yatırımı projelerinde 5 yıldızlı yatırımlarda yarı yarıya bir azalma gözlemlenirken, 3 yıldızlı otel yatırımları tesis sayısı bakımından yerini koruyor” diye konuştu. Konaklama tesisi yatırımlarının çeşitliliğinin önemli olduğunu vurgulayan Bayındır, uzun süredir TUROB tarafından yapılan söylemler neticesinde, yatırımların Anadolu’ya yaygınlaştırılmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Yorum Yaz