We-Flytour-GM-Banner-Animation
GlobalYatakBankasi-1A
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Oteller desteksiz ayakta kalamaz

Oteller desteksiz ayakta kalamaz

Hem banka hem de dönemi gelen KGF (Kredi Banka Fonu) kredilerini ödemekte güçlük çeken turizm sektörü, desteksiz ayakta kalamayacaklarını vurguladı. Sektör temsilcileri 2019 rakamlarına ancak 2022 yılı sonuna doğru ulaşılabileceğini söyledi.

İngiltere pazarının hareketlenmesi ile 2022 umutları yeşeren turizm sektörü, gelecek yıl pandemi öncesi rakamlarına ulaşmayı hedeflerken, sektör temsilcileri, ödenemeyecek ağırlıkta borçla yüklü olduklarına dikkat çekti.

Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin, sektörün bankalara olan kredi borçlarının yüksek olduğunu ve desteğe ihtiyaç duyduklarını söylerken, pandemi döneminde destek için açılan KGF kredilerinin de ödeme dönemlerinin geldiğini ancak bunları da ödeyemeyecek durumda olduklarını açıkladı.

KGF taksitlerinin en az 6 ay daha ertelenmesini ve Türkiye Bankalar Birliği ile bir çerçeve çizmek istediklerini aktaran Eresin, “Bizim ihtiyacımız olan Avrupa pazarı, seyahat etmiyor. ABD minik minik başladı ama bunun rutine oturması 2022 ortasını bulur. Bu nedenle bu destekler olmazsa işletmelerin ayakta kalması zor olacaktır” dedi.

Faiz oranlarının çok yüksek olduğunu ve bu oranlardan kredi kullanan işletmelerin gerçekten buna ihtiyaç duyduğunu ifade eden Eresin, nakit akışı aksayan sektörün geri dönüşlerde hızlı sonuç aldığını ve bankaların turizmi riskli sektör olarak görmemesini istediklerini belirtti.

1 YILLIK KREDİ YETER

“Sektördeki işletmelerin 1 yıllık sabit ihtiyacını karşılayacak kadar bir kredi limiti sağlansa yeter. Bizim sektörümüz devlete borçlu olmayı seven bir sektör değil. Otelciler, kredi almak ama aynı zamanda, SGK’sını da vergisini de zamanında ödemek istiyor” diye konuşan Eresin, bankaların turizm sektörünü riskli gördüğü için KGF kredilerini kullandırmak istemediklerini aktardı.

Eresin, Mayıs 2022’ye kadar yüzde 8 olan KDV’nin yüzde 1’de kalmasını istediklerini belirtti. Eresin bu desteklerin olmaması halinde işletmelerin kendini çeviremeyeceğini vurguladı.

Yorum Yaz