We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Oya Narin: 120 milyar dolarlık yatırımın yarısı TTYD üyelerinden

Oya Narin: 120 milyar dolarlık yatırımın yarısı TTYD üyelerinden

GM Haber Merkezi

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) tarafından düzenlenen Turizm Yatırım Forumu’nun üçüncüsü (Tourism Investment Forum – TIF) 29 Kasım 2023 tarihinde Hotel Raffles İstanbul’da gerçekleştirildi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan TTYD Başkanı Oya Narin, Türkiye turizminde büyük bir gelişme yaşandığına dikkat çekti.

“2033 yılında 135 milyar dolar seviyesine ulaşabiliriz”

Türkiye’nin bugün dünyada ilk 4 destinasyon arasına girdiğini belirten TTYD Başkanı Oya Narin, bu durumu devam ettirmek için rekabet gücünün yüksek tutulması gerektiğini vurguladı. Narin, bunun için de yatırımların çeşitlendirilmesinin önemine değinerek; Bulunduğumuz noktada stratejik sektör olarak nitelendirilen turizme Eylül 2023’te yayınlanan Orta Vadeli Program’da (OVP) çok önemli bir cari dengeyi sağlama hedefi verildi. Yaptığımız projeksiyonlar, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılının ilk 10 yılında doğru politikalar ve anlamlı müdahalelerle 2033 yılında GSYH’nin yüzde 7,5’u olarak hesapladığımız 135 milyar dolar seviyesine ulaşabileceğini gösteriyor. Bu da cari işlemler dengesini ciddi boyutta iyileştirecektir.” dedi.

Konuşmasında markalaşma konusuna da değinen Narin, ulusal ve uluslararası markaların konaklama işletmeciliğinde daha fazla yer almasının, sektörün büyümesine katkı yapacağının altını çizdi. Narin ayrıca Türkiye’nin turizm işletmeciliğinde rüştünü ispatladığını ve hemen her segmentte misafirleri ağırladığına dikkat çekti. Türkiye’de bugüne kadar yapılan 120 milyar ABD dolarlık yatırımın yarısını TTYD üyelerinin olduğunun vurgulayan Oya Narin, turizm yatırımcılarının yeni ve daha iyi ürünlerle ülke turizmini yukarıya çıkarmakta kararlı olduğunu vurguladı.

“Rekabet gücümüzü yüksek tutmalıyız”

2022 sonunda 5 yıldızlı tesis başına ortalama yatak sayısında İspanya, Yunanistan, Fransa ve Mısır’dan çok daha fazla sayıya sahip olduğumuzu belirten Narin “Bu tesislerimizi geliştirmemiz lazım. rekabet gücümüzü yüksek tutmamız gerekiyor. Çok değerli yatırımlara da fırsat sunuyor. Rezidans turizmi pandemi ve uzaktan çalışma prensiplerinin oluşmasıyla gayrimenkul dinamikleri ve turistik kiralama yaklaşımı değişti. Son dönemde turistik kiralama konusu ülkemizde çok tartışılmıştı. Bakanlığımız da bununla ilgili girişimlerini ortaya koymuştur. Bugüne kadar turizm sektöründe büyüme Antalya ve Ege olarak gelişti ve gelişmeye devam etti. Karadeniz Bölgesi, termal turizm gibi yeni bölgelerin gelişmesini çok önemli buluyoruz. Anadolu’yu sağlık wellness turizmi üzerinden geliştirmeli yatırımları artırmalıyız.” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz