We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Özcan Karagöz, “En son düşen ve ilk ayağa kalkan pazar”

Özcan Karagöz, “En son düşen ve ilk ayağa kalkan pazar”

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Antalya Turizm Fuarı (ATF)’nın Ana Sahne’sinde, Antalya Turizm Fuarı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Meral moderatörlüğünde gerçekleşen “İç Pazar Fark Yaratır” oturumu yoğun ilgi gördü. Oturum konuşmacılarından Touristica İç Turizm Direktörü Özcan Karagöz, iç pazarın her zaman en son düşen ve ilk ayağa kalkan pazar olduğunu vurguladı.

İç pazarın avantajları olduğu kadar dezavantajları olduğunun altını çizen Özcan Karagöz şunları söyledi:

“İç pazar ana pazar mı?” dedik. Değilse de, olmalı. Burada çok değerli yatırımcılar ve yöneticiler var. Türkiye’de gerçekten güzel işler çıkıyor. İç pazarın avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. İç pazar yöneticileri olarak bunları kabul ediyoruz. Yüksek sezonda yüksek, düşük sezonda düşük konaklamalar yapıyoruz. Bu da otellerin fiyatlamalarını, değişkenliklerini ve bize bakış açılarını zaman zaman değiştirmeye devam ediyor. Biz vazgeçmeyeceğiz, iç pazar her zaman en son düşen ve ilk ayağa kalkan olmaya devam edecek. Bizim dezavantajlarımıza otelci dostlarımız, arkadaşlarımız göz yumacaklar ve bize destek olacaklar. Biz bu iç pazarın dağılımını daha uzun günlere çıkardığımızda, belki 3-5 sene sonra, iç pazar bu ülkenin ana pazarı olacak. Touristica özelinde, bu sene 30’uncu yılımızdayız. Pandemi gibi bir süreçten geçtik. Bu süreç içinde iç pazarda dönem dönem yavaşlamalar olsa da, yoğun şekilde çaba göstermeye devam ediyoruz. Biliyorsunuz Kıbrıs’ta çok yüksek bir varlığa sahip, son 2 yıldır da iç pazarda yatırımlarımızı artırmaya devam ediyoruz. İç pazarın önümüzdeki 3-5 sene içinde çok daha iyi durumda olacağına, zaman zaman sorunlar yaşasak da bunların karşılıklı olarak aşılacağını düşünüyoruz. ”

“YATIRIMLARIMIZI ARTTIRMAYA DEVAM EDİYORUZ”

2023 yılının güzel geçtiğini söyleyen Karagöz, 2024’te de iç pazarın doğru yönetildiği takdirde başarılı geçeceğini belirtirken, “2024 yılı şu an için iç pazarda güzel görünüyor. Güzel bir 2023 yılını geride bıraktık. İnsanlara makul seviyelerde makul fiyatlarla ulaşabilirsek 2024’te çok da büyük bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum. Ülke olarak enflasyon gibi sorunlar sebebiyle zorlu bir süreçten geçtik, önümüzde faiz artışları gibi konular var, bunlar özellikle operatörlere sorun olarak yansıyacak konular. Tabii ki içerideki fırsatları iyi ayıklamaya çalışıyoruz. Özellikle bizim gibi büyüme evresini devam ettiren operatörler için fırsatlar çok değerli. Yatırımlarımızı arttırmaya devam ediyoruz.” dedi.

“REKABET, RAKİBE SAYGI DUYMAKLA BAŞLAR”

İç pazarda rekabetin saygı ile ilerlemesi gerektiğine dikkat çeken Karagöz, şöyle konuştu:

“Rekabet tüm sektörler için tüketiciye maksimum faydayı sağlayacak kaynaklardan biri. Teknoloji çok hızlı ilerliyor, bunu insanlara anlatmak ve belli bir düzende satmak artık bir yetenek haline geliyor. Bunları çok sıkı takip etmek zorundayız yoksa bu yarışta geri kalma ihtimalimiz çok yüksek. Geçen gün ‘Rekabet Nerede Başlar?’ isimli bir kitabın arka kapağında okudum. Arka kapakta bu sorunun cevabı ilk cümlede verilmiş ‘Rakibe saygı duymakla…’ Biz bu süreçte yapılmış her şeye saygı duyarak yaklaşıyoruz. Dijital pazarlamada, online satış kanallarında, call center, müşteri ile birebir iletişimde olan herkesle aynı şekilde; özellikle kısa vadeli planlarımızda performans odaklı olmaya çalışıyoruz. B2C satış kanalları ve teknolojiye yönelik satış kanalları çok değerli ama gerçekten yıllardır bu işe emek vermiş acentelerimiz var. Onların değerlerini unutmadan bunu yapmaya çalışıyoruz. Bu teknolojiyle onların da hayatlarını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Global boyutta total bir teknoloji yatırımından ziyade mikro iyileştirmeler yapmaya başladık. Bunun büyük faydasını gördük.”

Yorum Yaz