We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Profesyoneller ‘Kaynak Pazarları’ konuştu

Profesyoneller ‘Kaynak Pazarları’ konuştu

12. Uluslararası Resort Kongresi panel programlarıyla sürüyor. Moderatörlüğünü AKTOB Başkan Yardımcısı Limak Holding Turizm Grup Başkanı Kaan Kavaloğlu’nun üstlendiği “Turizm Kaynak Pazarlarında Durum” başlıklı panel; Anex Tour CEO’su Vural Karasu, MTS Globe Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Münci Karakaya, TUI Türkiye Satınalma Müdürü Hasan Öztürk ve Destination Touristic Services Genel Müdürü Ertan Sakallı ile gerçekleşti.

Karakaya, “İngiltere pazarı için 3 buçuk milyon hayal olmaz”

MTS Globe Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Münci Karakaya, “İngiltere’den Türkiye’ye 2019’da toplam 397 tane frekans varmış. Bu rakam bu sene 558’e yükselmiş. Türk bayraklı uçakların frekansına iyi bakmak lazım. 163 olan frekans rakamı ise bu sene şu ana kadar 136. Demek ki frekans sayısı düşürülmüş. Anex ve Pegas faaliyetleriyle bu sayıyı tekrar yakalayabiliriz diye düşünüyorum. Aksi taktirde frekans sayısı bu şekilde kalırsa ne yazık ki online satışta istediğimiz başarıyı elde edemeyiz. Tabii bir de rezervasyon sayılarına bakmak lazım, biz herhalde şu ana kadar hiçbir zaman bu rezervasyon trafiğine ulaşmadık. İngiltere pazarında Aralık’ın 31’ine kadar tüm rezervasyonların yüzde 20’sinin gerçekleşmiş olması beklenir. Türkiye’de bu biraz daha değişik. Türkiye’de erken satış diğer ülkelere göre daha azdır. Tüm dünya sezona girerken satışının yüzde 70-75’ini yapmışken Türkiye yalnızca yüzde 60-65’ini yapar. Ne kadar erken rezervasyon alırsanız turizm sektörü için stabil durum sağlanması o kadar kolaylaşır. Şu an ki durumu konuşacak olursak İngiltere pazarı için 3 buçuk milyon hayal olmaz” dedi.

Öztürk, “Türkiye büyüme stratejimizin en önemli ayaklarından biri”

TUI Türkiye Satınalma Müdürü Hasan Öztürk ise şunları ifade etti; “Pandemiden hemen sonra TUI olarak büyümeye odaklandık. Teknoloji yatırımlarını artırdık ve inovasyona büyük önem verdik. Sorumlu ve çevreci bir turizm bakış açısıyla ilerliyoruz. Yeni misafir profilini kazandırmak istiyoruz. Artık çevreci olmak sadece bir düşünce değil aynı zamanda size gelir getiren ve sürekli büyümenizi sağlayan bir etki. Türkiye’ye bizim büyüme stratejimizin en önemli ayaklarından bir tanesi. Birkaç ana destinasyonumuz var, en önem verdiğimiz yerlerden biri de Türkiye. TUI Grubu olarak bizim Türkiye’yle entegre bir yapılanmamız var. Biz tur operatörlüğü faaliyetlerinin yanında çok büyük bir incoming yapılanmasına sahibiz. Çok büyük bir otel grubuna sahibiz. 2022 sezonunda hedeflerimizin biraz üzerine çıktık. Bunu nasıl sağladık? Olağanüstü çalışma temposuyla. Bir tur operatörünün elindeki en büyük koz destinasyonun tanıtımıdır. Biz tanıtıma önem verdik.”

Sakallı, “Tüm grubumuzu Türkiye’ye kanalize ederek ilerliyoruz”

Destination Touristic Services Genel Müdürü Ertan Sakallı, “Şu an Apollo Grubu şemsiyesi altında Hollanda’da bir oluşumumuz var. Doğu pazarı bize çok ciddi bir çeşitlilik sağlamakta. Örneğin Kemer gibi bir bölgeyi Doğu pazarında çok rahat satabiliyoruz. Alman pazarında ne yazık ki hala zorlanılıyor. Bu da çok çeşitli bir alan yaratıyor. İlave uçak kapasitesiyle birlikte daha iyi olacağını düşünüyoruz. Der Touristik için Türkiye çok stratejik bir ülke, Antalya en büyük havalimanı. Otel grubumuz, seyahat acentemiz var ve bu grupları tamamen Türkiye’ye kanalize ederek ilerlemek istiyoruz ve ilerliyoruz” diyerek salonda bulunan diğer profesyonellere, “Bu sıkıntılı süreçlerde kalitenizden ve hizmetinizden ödün vermediğiniz için teşekkür ediyorum” dedi.

Karasu, “Avrupa’da büyümeye devam edeceğiz”

Anex Tour CEO’su Vural Karasu, “Bu yıl ilk defa Almanya’dan tam bir operasyon gerçekleştirebildik. Tur operatörü uçaksız olmaz, bunu çeşitli örneklerle biliyoruz. O yüzden biz burada Türk bayraklı uçaklarımızla hava operasyonu gerçekleştireceğiz. Kuzeye iki markayla gidiyoruz Nechermann ve Anex Tour olarak bulunacağız. Bir diğer destinasyonumuz Baltık, otelci dostlarımız yıllarca sordu bize. İrili ufaklı 17 ülkede operasyon gerçekleştiriyoruz. Avrupa’da büyümeyi kafaya koyduk, zaman alacak farkındayız. Avrupa’daki oyuncuların çoğu bizi istemiyor, korkuyorlar. Sağ olsun otelci dostlarımızın desteğiyle büyüyeceğiz. Sırf Almanya’da değil bu destinasyonların hepsinde bize destek olmaya devam etsinler. Zaman alacak ama orada da büyüyeceğiz. Bu yıl fiyatlar, maliyetler çok arttı. Dünya’nın her yerini geziyoruz otellerin yüksek fiyattan satılması taraftarıyız” dedi.

Yorum Yaz