We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Rus pazarından akış Haziran ayında başlar

Rus pazarından akış Haziran ayında başlar

Rus pazarının önemli gruplarından biri olan FUN & SUN Otel grubu CEO’su  Volkan Şimşek, merak edilen Rus pazarı ve 2022 Türk turizmi ile ilgili GM Turizm ve Yönetim Dergimize önemli açıklamalar yaptı. Volkan Şimşek, Rus pazarında hareketlenmenin haziran ayı ile birlikte başlayabileceği tahmininde bulundu.

2022 yılı turizm sezonun değerlendirelim. Nasıl başladı, nasıl devam ediyor?

“İki kriz yılından sonra 3. yıla da krizle başladık ki bu krizin boyutu diğerlerinden farklılık göstermekte. Avrupa pazarı toparlanma görülürken, Rus ve Ukrayna pazarı savaştan oldukça kötü etkilenmiş durumdalar. Ama genele bakıldığında geçmiş yıllara göre daha pozitif bir hava hakim. Alman ve İngiliz kökenli tur operatörlerinin hepsinde artış var. Onun dışında Doğu Avrupa, Balkan ve Orta Doğu pazarlarının Türkiye turizmi için ne kadar önemli olduğu bu sezon açığa çıktı. Bu noktada pazar dağılımını doğru yapan oteller, ciddi bir doluluk problemi yaşamıyorlar. Tek bir pazar ile kalan oteller ise ciddi doluluk problemi ile karşı karşıyalar. Bunlardan herkesin ders çıkararak önümüzdeki yıllarda stratejilerini belirlemeleri gerektiğini düşünüyorum.”

2022 YILI TÜRK TURİZMİ İÇİN KAYIP YIL OLMAYACAK

Rus kökenli bir otel grubunun başında biri olarak Rus pazarı planlamalarınız nedir?

“Biz evet, Rus ve Ukrayna ağırlıklı tur operatörü altında bir grubuz. Biz de bu zamana kadar diğer pazarlara yönelmedik. Diğer pazarlara bizi tanıyan bir seyahat acentesi yok. Birden politika değiştirip Avrupalı turiste yönelelim, iç pazara yönelim dediğimiz anda satış ile ilgili problemler yaşanmakta. Bunların hepsi bize gösteriyor ki pazar dağılımını iyi yapan ve yöneten gruplar bu yılı iyi geçirecek. 2022 yılı Türk turizmi için kayıp bir yıl olmayacak.”

Turizm profesyonellerine neler söylemek istersiniz?

“Bu yıl hepimiz yaşanan krizden dersimizi alacağız. Birçok tesis eksik olan pazarlara dönmek için yol arayışındalar. Örneğin, bu zamana kadar Kosova Fuarı’na Antalya’dan 5 otel giderken, en son bu yıl ki fuara 50’den fazla otel vardı. ”

ALTERNATİF PAZARLARI KÜSTÜRMEYELİM

“Türk turizmcilerine ana pazarlarınız ne olursa olsun, alternatif pazarları küstürmeyelim. İyi günde değil, her daim alternatif pazarlar ile ilişkileri sıcak tutmalıyız. Güven inşa etmek ve sürdürülebilir bir program ile ilişkileri ayakta tutmalıyız ki daha sağlıklı bir turizmden bahsedebilelim.”

Rus ve Ukrayna pazarında hareket ne zaman başlar, sizin öngörüleriniz nedir?

“Rus pazarında hareket olacak, rakamlar küçülecek. Ukrayna pazarı ciddi yara alacak. Bundan sonrası döneminde beni endişelendiren tek konu; Ruslar ve Ukraynalılar aynı otelde konaklamak isteyecekler mi? Bu bizi nasıl etkileyecek. Rus pazarı Haziran itibariyle hareketlenme başlaması yönünde öngörülerimiz var. Ama bunu yine hep birlikte göreceğiz.”

Yorum Yaz