We-Flytour-GM-Banner-Animation
GlobalYatakBankasi-1A
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Rus turist turlara ödeme yapmak için acele ediyor

Rus turist turlara ödeme yapmak için acele ediyor

Rublenin keskin bir şekilde zayıflaması, tur operatörlerinin web sitelerinde yurt içi oranların artmasına neden oldu. Maliyeti döviz olarak belirlenen ve cari kur üzerinden ruble olarak ödenen yurt dışı turlarının fiyatları bir gecede arttı. Turistler, doların ve euronun büyümesinin devam edeceğinden korkarak, rezerve edilen turları cari oranda ödemek için acele ediyor.

26 Mayıs Perşembe günü Merkez Bankası faiz oranını %11’e indirince ruble; dolar ve euro karşısında zayıfladı.

27 Mayıs’ta tur operatörleri acilen iç oranları değiştirmek zorunda kaldı. 26 Mayıs’ta rezerve edilen turlar 27 Mayıs’ta keskin bir şekilde arttı.

Normal zamanlarda tur operatörleri dahili ücreti günde bir kez belirler. Piyasa katılımcıları, tur operatörlerinin döviz kurunun gün içinde değişebileceğini sektöre bildirdi.

Bu uygulamanın, döviz kurlarında sık sık sıçramaların başladığı Şubat ayının sonundan – Mart ayının başından beri ortaya çıktığını belirtmekte fayda var. Şu anda ise tur operatörlerinin web sitelerinde farklı dahili fiyatlar belirtilmekte.

SATIŞLAR AZALMADI, TURİSTLER TAKVİYELERLE HAREKET ETTİ

Tur operatörleri, döviz kurlarındaki değişimin henüz satışların hızı üzerinde önemli bir etkisi olmadığını bildiriyor.

“Kur dalgalanmalarından dolayı satış oranlarında önemli bir değişiklik yok. Aksine, genellikle oranda bir artışla birlikte, turistler daha fazla büyüme korkusu nedeniyle rezervasyon yapmaya çalışıyor” dedi .

Önceden rezerve edilmiş turlar için iptaller de gözlenmez.

“Döviz kurunda bir artış olduğunda, herkes bir anda rezerve edilen turlar için ödeme yapmaya başlar. İnsanlar oranın daha da artmasından ve daha da fazla ödemek zorunda kalacaklarından korkuyorlar. Bu nedenle, tam tersine, satışlarda bir artış var, turistler, oran daha da artana kadar fazladan ödeme yapmak için acele ediyor ”

Yorum Yaz