We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa DÜNYA Schiller, “Daha azına daha fazlasını sunan Türkiye ve Mısır…”

Schiller, “Daha azına daha fazlasını sunan Türkiye ve Mısır…”

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

FTI Group CEO’su Ralph Schiller 2023 yaz sezonu hakkında görüşlerini paylaştı. Schiller, Türkiye’nin yükselen yıldız olmaya devam edeceğini vurguladı.

FTI Group CEO’su Ralph Schiller, Tourinews’e konuştu. Türkiye ve Mısır’ın İspanya ve Yunanistan’a göre ‘daha azına daha fazlasını’ sunduğunu belirten Schiller, FTI Group’un otel yatırımı için Türkiye Yunanistan ve İspanya’da fırsat aradığını dile getirdi.

2023 yazı için tahminler nelerdir?

Özellikle Avrupa’da Ukrayna krizi, enerji maliyetleri, enflasyon nedeniyle müşteri güvensizliği yaratan birçok belirsizlikle karşı karşıyayız. Kısa vadede çok fazla rezervasyonumuz var ancak yaz için çok fazla rezervasyonumuz yok. Kısacası; geçen yaz çok güzeldi, bu kış çok iyi gidiyor ve biz hala yaz dalgasını bekliyoruz.

Gelecek sezon için büyük trendlerin neler olacağını düşünüyorsunuz?

Artan fiyat duyarlılığı nedeniyle, insanların çok para ödemeye istekli olduğu yaz aylarında çok iyi iş yapan İspanya veya Yunanistan’a kıyasla, Türkiye veya Mısır gibi daha ucuza daha fazlasını sunan destinasyonlara bir kayma bekliyoruz.

Bu bağlamda en iyi konumlanan destinasyonlar hangileridir?

Fiyat artışlarına çok duyarlı olmayan nişlere yakın destinasyonlar. Mauritius veya Maldivler çok pahalıdır, ancak kalite iyi olduğu ve bu hedef kitle fiyata çok duyarlı olmadığı için insanlar onlar için para ödemeye hazırdır.

Kim kaybedecek?

Her zaman olduğu gibi, fiyatı ne kadar artırırsanız, fiyata duyarlı müşterilerinizi o kadar kaybedersiniz ve bu özellikle üç yıldızlı veya daha ucuz dört yıldızlı oteller için bir sorun olacaktır.

FTI sahip olduğu otellerin sayısını ikiye katlamayı planlıyor, hangi destinasyonlarla ilgileniyorsunuz?

Önümüzdeki beş yılın planı bu. Tur operatörü olarak güçlü olduğumuz destinasyonlara gideceğiz. İspanya, Türkiye ve Yunanistan’da fırsatlar arıyoruz; Hırvatistan’da bir otele daha imza attık; ve Mısır’da pazar lideri olmamıza rağmen, orada sadece bir veya iki otelimiz var, bu yüzden orada daha fazla fırsat arayacağız.

Ve Karayipler’de?

Benim kişisel bakış açıma göre Karayipler çok ilginç. Küba’daydık ama İspanyol otel şirketlerinin bölgesi olduğu için başarılı olamadık.

Belki Jamaika gibi diğer ülkelerde…

Jamaika gibi destinasyonlar için yeterli müşterimiz yok. Tur operatörü olarak otelleri önemli ölçüde doldurabileceğimiz yerlere gidiyoruz. Jamaika çok güzel bir destinasyon ama yeterli müşterimiz yok.

Alman müşterilerinizin favori destinasyonları nereler?

İspanya, Yunanistan, Türkiye, İtalya’ya gidiyorlar ve uzun mesafelerde Karayipler iyi gidiyor.

Yorum Yaz