We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa YazarlarRecep Yavuz Recep Yavuz yazdı… Hava sahası kapalı olan Ukrayna’dan 134 bin turist!

Recep Yavuz yazdı… Hava sahası kapalı olan Ukrayna’dan 134 bin turist!

24 Şubat 2022 günü Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile başlayan savaş 10 aydır devam ediyor. Kış ortasında birçok insanın hayatına, evinden barkından olmasına yol açan savaş hepimizin yüreğini dağlamış, içimizi acıtmıştı.
Savaşın uzaması ile Ukrayna’dan başlayan göç dalgası özellikle komşu ülkelerin hayatını önemli ölçüde etkiledi. Başta komşu Polonya olmak üzere, Almanya, Macaristan, Romanya, Moldova ve Slovakya’ya 5 milyondan fazla Ukrayna vatandaşının uzun süreli geçtiği tahmin ediliyor. Almanya’ya göçen 1 milyondan fazla Ukraynalı göçmenin % 80 işe alındı, vatandaşlık kolaylaştırıldı. Polonya 3 milyon civarında Ukraynalı için aylardır konaklama ve yiyecek içecek imkanı sunuyor. Diğer ülkelere gidenlere de benzer destekler sağlandı. Ve hayat o ülkelerdeki göçmenler için sonu gözükmeyen bir döneme evrildi.

Tabii ki Ukraynalıların tatil cenneti olarak gördükleri Antalya da bu sürecin içinde önemli bir yer aldı. On binlerce Ukrayna vatandaşı arabalarla Antalya’ya gelerek burada yaşama tutunmaya çalıştılar.
Antalya ise turist hareketliliğinden, konut fiyatlarına bu süreçte farklı bir deneyim yaşadı. Ukraynalılar adaptasyon sürecini idrak ederlerken, Antalyalılar şehrin her köşesinde görmeye hiç alışık olmadıkları turistler karşısında şaşırdılar. Yaz yoğunluğunda pek dikkat çekmeyen bu kitle, turizm sezonunun sona ermesi ile iyiden iyiye gün yüzüne çıktı.

25 Şubat 2022 günü, savaşın hemen ertesinde turizmci Ukrayna’dan hiçbir turistin gelemeyeceği öngörüsündeydi. Zaten ülkenin hava sahası kapanmış, barut kokusu neredeyse bütün Avrupa’yı sarmıştı. Kimsenin tatili düşünecek hali de yoktu.

Pek öyle olmadı.

Savaşın onuncu ayında ortaya çıkan resim çok farklı. Antalya’ya havayolu ile 134.000 Ukrayna vatandaşı geldi. Gelenlerin önemli bir kısmı Polonya’ya geçen ve orada yaşayan Ukrayna vatandaşları ile Almanya’ya yerleşip orada çalışan ve yıllık izinleri için Antalya’ya gelen Ukrayna vatandaşlarıydı.
Savaşın hemen ertesinde Mart ayında Antalya’ya gelişler 4000 kişide kaldı. Kalıcı olarak Antalya’ya gelenlerin daha çok kendi arabaları ile karayolunu tercih ettiklerini biliyoruz. Havayolu ile gelenlerin 105.000 i ise tatil dönemine gelen Haziran, Temmuz , Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında geldiler. Yani bu yıl Ukraynalılar Almanya ve Polonya’dan Antalya’ya tatile geldiler ve döndüler.

Pandeminin hemen ertesinde savaşı test eden turizm yeni bir şey daha öğrendi. Savaş devam ederken bile hayat sürüyordu.
Güneşi özleyen Ukraynalılar hangi ülkede olursa olsunlar, savaşa rağmen gönüllerindeki diyara tatile geldiler.

Yorum Yaz