We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Selime Katedrali’nde yerli turist yoğunluğu

Selime Katedrali’nde yerli turist yoğunluğu

GM Haber Merkezi

Aksaray’da eğitimde 9 günlük ara tali ile birlikte Selime Katedrali’nde ve Ihlara Vadisi’nde yerli turist yoğunluğu yaşanıyor. Tur rehberi Yusuf Dilek, “Özellikle öğrencilerin de tatilde olması buradaki yoğunluğu fazlasıyla arttırdı. Gördüğünüz gibi burada da çok fazla yoğunluk var. Bu yoğunluk sadece bölge ekonomisi için değil, genel olarak turizm için de çok iyi bir gelişme. Ülkemizin her tarafından gelen insanları burada karşılıyoruz. İzmir, İstanbul, Ankara, Trabzon gibi ülkemizin birçok yerinden ziyaretçiler geliyor.” dedi.

Kapadokya bölgesinin başlangıcı sayılan Ihlara Vadisi, Selime Katedrali, eğitimde 9 günlük ara tatil ile kültür turizminin gözdesi oldu. Selime Katedrali, Kapadokya’nın en büyük katedrali olma özelliğinin yanı sıra İsa’nın göğe çıkışı ile Meryem Ana gibi tasvirleriyle dikkat çekiyor. Katedralin bir diğer özelliği de bölgedeki din adamlarının yetiştirildiği mekan olarak bilinmesi. Ayrıca ilk yüksek sesli ayinin de Selime Katedrali’nde yapıldığı biliniyor. Kayaların oyulmasıyla yapılan ve çoğu kilise olarak inşa edilmiş yapılar Bizans sanatının izlerini taşıyor. Bölge, Türkiye’nin birçok bölgesinde gelen yerli misafirleri ağırlıyor. Kafileler halinde gelen ziyaretçiler, katedrali ve mahzenlerini ilgiyle gezip, fotoğraf çektiriyor.

‘KENDİ VATANDAŞLARIMIZI BURADA GÖRMEK BİZLERİ MUTLU ETTİ’

Ihlara Vadisi ve Selime Katedrali ziyaretlerinde özellikle yerli turistlerin yoğunlukta olduğunu belirten tur rehberi Yusuf Dilek, şunları söyledi: “Bölgede aşırı bir yerli turist yoğunluğumuz var. Kendi vatandaşlarımızı burada görmek bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Sadece yabancı turistlerin değil Türk’lerinde bölgeyi tanıması bizi sevindiriyor. Bölge de çekilen diziler filmler de bölgeyi tanıtımında katkıda bulunuyor. Özellikle öğrencilerin de tatilde olması burada ki yoğunluğu fazlasıyla arttırdı. Gördüğünüz gibi burada da çok fazla yoğunluk var. Bu yoğunluk sadece bölge ekonomisi için değil, genel olarak turizm için de çok iyi bir gelişme. Ülkemizin her tarafından gelen insanları burada karşılıyoruz. İzmir, İstanbul, Ankara, Trabzon gibi ülkemizin birçok yerinden ziyaretçiler geliyor. Bölgeyi tanıtıyoruz büyük ve geniş bir alan olmasına rağmen yoğunluğu görebiliyorsunuz.”

‘ETKİLENMEMEK MÜMKÜN DEĞİL’

İzmir’den Selime Katedrali’ni ziyarete gelen Celil Yeşilkaya ise ,ö Selime Katedralini ve Ihlara Vadisini gezmek için geldik. Çok yoğun ve aşırı bir kalabalık var. Çok güzel bir yer, herkesin gelip görmesini tavsiye ediyorum. Etkilenmemek insanın elinde değil. Çok büyük ve tarihi bir mekan. ödedi. Manisa Salihli’den çocuklarıyla gezmeye gelen Elvan Otum ,ö Tatil nedeniyle çocuklarımıza ülkemizin güzel yerlerini gezdireyim, göstereyim hep birlikte eğlenerek zaman geçirelim diye geldik. Bu şekilde ara tatilimizi değerlendiriyoruz. Ülkemizin her bölgesini keşfediyoruz. Geziye yeni başladık, ama şimdiden her şey çok güzel gidiyor. Yoğunluk olması da çok güzel ülkemizin tarihi yerlerini insanların merak ediyor olması çok değerli, turizm açısından da ülkemize faydalı. ö diye konuştu.

Yorum Yaz