We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Tony Jaques: Getirdiğimiz yolcu sayısını ikiye katlayacağız

Tony Jaques: Getirdiğimiz yolcu sayısını ikiye katlayacağız

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Şebnem İmece

Antalya Turizm Fuarı (ATF)’nda “Avrupa Pazarı Gelişimi Devam Edecek mi?” başlıklı panelde konuşan Jet2 Sözleşme Yöneticisi Tony Jaques, 2023 sezonunun, Türkiye’de yaşanan büyük felaket ve küresel ekonomik krize rağmen; özellikle Antalya, Bodrum ve Dalaman’da önceki yıla kıyasla Jet2 için iyi geçtiğini söyledi. Ekim sonuna kadar yalnızca Antalya’ya gelen paket tatil almış yolcu sayısının 530 bin olduğuna dikkat çeken Tony Jaques; yavaş ve geç gelen sezonun hala devam ettiğini söyledi. Jaques, 2024 için de Türkiye’ye yüzde 20 daha fazla İngiliz turist getirmeyi planladıklarını ve bu artışı bugünkü sayıyı ikiye katlayana dek yıl yıl devam ettirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

“OTELCİ ORTAKLARIMIZ VE MTS’YE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz’un yönetiminde, ATF23’ün ilk günü gmtalks sahnesinde gerçekleştirilen panelde; konuşmasına Türkçe ‘günaydın’ diyerek başlayan Jet2 yöneticisi; bir daha tekrarlanmaması dileğiyle sezon öncesi yaşanan depremin ardından Türkiye’nin hızlı bir şekilde toparlandığını söyledi. Bunda Türkiye’deki otel ortaklarının ve kilit acente ortakları MTS’nin çalışmalarının büyük etkisi olduğunu ifade eden Jaques; “2022 yılında yalnızca Bodrum ve Dalaman kapılarında yüzde 19’luk bir artış yaşadık. Bu yıla dair söyleyebileceğim tek şey, eğer sezonun başındaki o korkunç koşullarla başa çıkmamız gerekmeseydi şu anda olduğumuzdan daha da ileride olabilirdik. Biraz gecikmeli de olsa Türkiye beklenenden hızlı bir şekilde toparlandı. Bunun Türkiye’deki otel ortaklarımızın desteklerinden ve kilit acente ortağımız MTS’nin çok sıkı çalışmasından kaynaklandığını belirtmek istiyorum. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.

“KIŞ İÇİN HALA BOŞ KOLTUKLARIMIZ VAR”

Bu yıl Türkiye pazarının çok yavaş geldiğine değinen Tony Jaques, geç dönem için de otelci partnerlerinden destek istedi. Jet2 yöneticisi; “Geçen yıl Antalya’ya 349 bin 350 yolcu getirdik. Bu yıl Antalya Turizm Fuarı’na kadar sadece Antalya kapısına 530 bin paket tatil yolcusu getirdik. Şimdi de geç bir dönem yaşıyoruz ve elimizde hala çok sayıda koltuk var. Bu koltuklarla çalışmaya istekliyseniz uçaklarımızdaki koltukları doldurmak ve otellerinizdeki yatakları değerlendirmek için sizinle birlikte çalışmaya hazırız.” diye konuştu.

“İYİ ÇALIŞMAYAN BİR DESTİNASYONU DESTEKLEYECEĞİMİZ BİR MODELİMİZ VAR”

Jaques, 2024 öngörülerini ise şu sözlerle anlattı:
“Kriz dönemlerinde hükümetlerin etkisiyle planlarımız etkilenebiliyor. Bunun en büyük örneğini pandemi döneminde yaşadık. Ancak Türkiye’ye yönelik perspektifimize göre burada büyümeye devam edeceğiz. Pandemi öncesi seviyeleri çoktan geçtik ve önümüzdeki yıl için yüzde 20’lik bir büyüme öngörüyoruz. Bu büyüme ülkeye getirdiğimiz yolcu sayısını ikiye katlayana kadar çok makul bir oranda devam edecek. Yaşanabilecek krizler için de planlarımızı yapmış durumdayız. Bir destinasyonumuzda işler yolunda gitmediğinde iyi işleyen destinasyonları kullanacağımız bir modelimiz var. Aslında her ne sebeple olursa olsun çok iyi çalışmayan destinasyonları desteklemek için bu modeli kullanacağız. Nasıl sırf fikir ayrılığı nedeniyle çok ama çok iyi bir arkadaşımıza sırtımızı dönmüyorsak, bir kriz anında da herhangi bir destinasyondan uçup gitmeyeceğiz. Yapmaya çalıştığımız şey, işler kötü gittiğinde bile dünyanın dört bir yanındaki tüm ortaklarımız için işimizi ve desteğimizi her zaman sürdürdüğümüzden emin olmaktır. Pandemi sırasında kelimenin tam anlamıyla oksijensiz kaldık. Bunu bir kez daha yaşamak istemiyoruz. Tamam, elbette, anahtar kapatılmadığı sürece.”

“İNGİLİZLER TÜRKİYE’DE PARALARININ KARŞILIĞINI ALIYOR”

Tony Jaques İngiliz turistin neden tatil için Türkiye’yi seçtiği sorusuna ise; “Hangi ülkeden olursa olsun buraya gelen herkes şunu söyleyecektir; misafirperverlik. Her şey buradaki insanlarla ilgili. Otelleri kuran, otellerde çalışan ve yaptıkları işin kalitesini koruyan insanlar. Bununla birlikte harika bir iklim, manzara, tarih, kültür. Tüm bunlar için geliyorlar. Neden daha önce İspanya’ya giderken şimdi buraya geliyor diye merak ediyorsanız; bunun yanıtı fiyat değil. Bu paranın karşılığını almakla ilgili.” yanıtını verdi.

Yorum Yaz