We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Spekülasyon oyunu

Spekülasyon oyunu

Salgın nedeniyle Türkiye’nin sınırlarını kapatacağı dedikodusu Rusya’da karmaşa yarattı. Rezervasyon talepleri yüzde 15 azaldı. Türk Büyükelçiliği ve ATOR, dedikoduları yalanladı

Türkiye’de korona vakalarının yeniden günlük 8 binin üzerine çıkması, Türk turizmi üzerinde bazı oyunların başlamasına neden oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bazı uyarılarından ve Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un NTV kanalındaki röportajından alıntı yapan art niyetli kişiler, Türkiye’de yeniden tam kapanmanın yaşanacağı dedikodusunu yaydı. Bu dedikoduların bazı gazete ve haber sitelerinde haber olması, Türkiye’de tatil planları yapan Ruslar arasında paniğe neden oldu. Bazı Rusların rezervasyonlarının iptali veya ertelenmesi için dün ve bugün acentelere başvuruda bulundukları öğrenildi.

TALEPLERDE YÜZDE 15 AZALMA

Pink Elephant seyahat acentesi ağının başkanı Alexan Mkrtchyan, TourDom.ru’ya yaptığı açıklamada son iki günde Türkiye tatil rezervasyonları ile ilgili düşüşün yüzde 15’e ulaştığını bildirdi. Endişeli turistlerin acenteleri telefon yağmuruna tuttuğunu belirten Mkrtchyan, “Yeni talepler azalırken, eski rezervasyonlarda da iptal veya erteleme talepleri arttı. Bazı Ruslar kapora sonrası yapmaları gereken ödemeleri ertelemeye çalışıyor. İnsanları ikna etmek için çalışıyoruz. Bir kaç  gün içinde durumun normale dönmesini bekliyoruz. Durum sakinleşecek ve rezervasyonlar eski seviyelerine dönecek” dedi.

BÜYÜKELÇİLİK’TEN YALANLAMA

Bu dedikodulara ilk yalanlama Türkiye Büyükelçiliği’nden geldi. Büyükelçilik, hem kendi web sitesinden bir duyuru yayınladı, hem de basın-yayın organlarına konuyla ilgili açıklama gönderdi. Yapılan açıklamada; salgınla ilgili Türkiye’de durumun kontrol altında olduğu, şu anda sınırların kapatılması gibi bir uygulamanın gündeme bile gelmediği bildirildi. Bu arada Rus Tur Operatörleri Birliği ATOR’da web sitesinde bir duyuru yayınlayarak; Türkiye ile ilgili yapılan spekülasyonların asılsız olduğunu açıkladı. ATOR, Türk Büyükelçiliği’nin açıklamasına dayanarak, “Paniğe gerek yok” vurgulaması yaptı.

ATOR’DAN DA AÇIKLAMA GELDİ

ATOR’un açıklamasında; “Dedikoduları üretenler buna dayanak olarak Türk Turizm Bakanı Ersoy’un açıklamalarını gösteriyorlar. Ancak bakanın aynı röportajında, yakın gelecekte yabancıların girişini kısıtlamayı planlamadıkları şeklindeki ifadesini ise görmezden geliyorlar. Ayrıca Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan halka sesleniş konuşmasında; maske-mesafe uyarısı yaptı, Türkleri aşı olmaya çağırdı, ancak kapanmadan bahsetmedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, Twitter hesabında Türkiye sınırlarının kapatılmasıyla ilgili tek bir söz söylemedi, sadece virüsün yayılmasıyla ilgili genel durumu değerlendirdi” denildi.

 

Yorum Yaz