32.3 C
Antalya
Cuma, Temmuz 1, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Temel dinamikler değişerek gelişti

Boyalık Beach Hotel & Spa Çeşme, Satış ve Pazarlama Müdürü Pınar Karasu’ya 2022 yılının satış ve pazarlama departmanına etkilerinin neler olabileceğini sorduk. Pandeminin hala devam ettiğini bir kez daha vurgulayan Karasu, “Sadece uygulanan geleneksel kurallarla değil, yenilikler ve gereklilikler bazında düzenlemeler gerçekleştirerek; değişim ve gelişim gösterilmeli” diyerek turizm sektörüne önerilerde bulundu.

2022 yılını “Satış & Pazarlama” departmanlarının gözünden değerlendirir misiniz?

2021 yılına kadar geçirmiş olduğumuz süreci baz alarak, satış ve pazarlama departmanlarını ele aldığımızda bu yılın da 2021 yılı başından beri aynı doğrultuda olan son dakika satış mantığı ile ilerleyeceğini belirtebiliriz. Önceki yıllarda çizilen grafikten bağımsız pandemi süreci itibari ile rezervasyonların yakın tarihlerde yoğunlaştığı gözlemlenmektedir.

2022 yılının da aynı şekilde ilerleyeceği rahatlıkla ifade edilebilir. 2021 yılından hareketle bu yıl pandemi sürecinin ülke içerisinde kontrollü olarak sürdürülmesi ve normalleşme dönemine geçişimizi göz önünde bulundurarak, sektörü ve bizleri daha kazançlı ve hareketli bir sezonun beklediğini söyleyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İranlı turist sayısındaki artış yüzde 300’ü aştı

2022 son dakika yılı olur mu? Olursa neden, olmaz ise neden?

“Son dakika” ifadesini yaşamamamız şu an için imkansız.  Pandemi süreci boyunca tüm organizasyon ve planlamalar yakınlaşan tarihlerdeki genel durum gözlemlenerek kesinleştirildi. Sadece iş yaşantımızda değil, günlük hayatımızda da aynı durumda ilerlemek zorunda kaldık. Toplumda bu şekilde hareket ederek bir nevi savunma mekanizması oluştu. Süreç iyi ise planlamalar devam etti, süreci olumsuz gözlemleyen ise ertelemeyi tercih etti. 2022 yılında da hali hazırdaki dönemin içinde bulunduğu durumu baz alarak bu yılın aynı şekilde devam edeceği, fakat bir önceki dönemden iyi ilerleyeceği kanaatindeyim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Antalya'ya gelen turist sayısı '2 milyon 415 bin 305' oldu

Satış ve pazarlama yöneticileri 2022 yılında nelere dikkat etmeli?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Norveçli turistler yeniden İzmir'de

Her sektörde olduğu üzere turizm sektörü de bu küresel dönüşümden etkilendi. Fakat aynı zamanda üzerine düşen sorumlulukları ve gerekli değişimleri başarı ile gerçekleştirdi. Yani satış ve pazarlama unsurlarımız bu yenilenme ile birlikte var olan temel dinamiklerine yenilerini ekleyerek süreci yönetti ve yönetmeye de devam ediyor. Bu bağlamda kendi içinde devinimini gerçekleştiren ve biriminden taviz vermeden yeni olana uyum sağlayan bir bakış açısının benimsenmesi kaçınılmazdır. Tek potada bu iki önemli bileşeni eriterek ilerleme gösterildiği takdirde başarısız olma olasılığı çok düşüktür. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken unsur, sadece uygulanan geleneksel kurallarla değil, yenilikler ve gereklilikler bazında düzenlemeler gerçekleştirerek; değişim ve gelişim gösterilmesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Pamukkale’yi ziyaret eden turist sayısı arttı
Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Keyifli okumalar…

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
22,160TakipçilerTakip Et
110AbonelerAbone

SON HABERLER