We-Flytour-GM-Banner-Animation
GlobalYatakBankasi-1A
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Temel dinamikler değişerek gelişti

Temel dinamikler değişerek gelişti

Boyalık Beach Hotel & Spa Çeşme, Satış ve Pazarlama Müdürü Pınar Karasu’ya 2022 yılının satış ve pazarlama departmanına etkilerinin neler olabileceğini sorduk. Pandeminin hala devam ettiğini bir kez daha vurgulayan Karasu, “Sadece uygulanan geleneksel kurallarla değil, yenilikler ve gereklilikler bazında düzenlemeler gerçekleştirerek; değişim ve gelişim gösterilmeli” diyerek turizm sektörüne önerilerde bulundu.

2022 yılını “Satış & Pazarlama” departmanlarının gözünden değerlendirir misiniz?

2021 yılına kadar geçirmiş olduğumuz süreci baz alarak, satış ve pazarlama departmanlarını ele aldığımızda bu yılın da 2021 yılı başından beri aynı doğrultuda olan son dakika satış mantığı ile ilerleyeceğini belirtebiliriz. Önceki yıllarda çizilen grafikten bağımsız pandemi süreci itibari ile rezervasyonların yakın tarihlerde yoğunlaştığı gözlemlenmektedir.

2022 yılının da aynı şekilde ilerleyeceği rahatlıkla ifade edilebilir. 2021 yılından hareketle bu yıl pandemi sürecinin ülke içerisinde kontrollü olarak sürdürülmesi ve normalleşme dönemine geçişimizi göz önünde bulundurarak, sektörü ve bizleri daha kazançlı ve hareketli bir sezonun beklediğini söyleyebiliriz.

2022 son dakika yılı olur mu? Olursa neden, olmaz ise neden?

“Son dakika” ifadesini yaşamamamız şu an için imkansız.  Pandemi süreci boyunca tüm organizasyon ve planlamalar yakınlaşan tarihlerdeki genel durum gözlemlenerek kesinleştirildi. Sadece iş yaşantımızda değil, günlük hayatımızda da aynı durumda ilerlemek zorunda kaldık. Toplumda bu şekilde hareket ederek bir nevi savunma mekanizması oluştu. Süreç iyi ise planlamalar devam etti, süreci olumsuz gözlemleyen ise ertelemeyi tercih etti. 2022 yılında da hali hazırdaki dönemin içinde bulunduğu durumu baz alarak bu yılın aynı şekilde devam edeceği, fakat bir önceki dönemden iyi ilerleyeceği kanaatindeyim.

Satış ve pazarlama yöneticileri 2022 yılında nelere dikkat etmeli?

Her sektörde olduğu üzere turizm sektörü de bu küresel dönüşümden etkilendi. Fakat aynı zamanda üzerine düşen sorumlulukları ve gerekli değişimleri başarı ile gerçekleştirdi. Yani satış ve pazarlama unsurlarımız bu yenilenme ile birlikte var olan temel dinamiklerine yenilerini ekleyerek süreci yönetti ve yönetmeye de devam ediyor. Bu bağlamda kendi içinde devinimini gerçekleştiren ve biriminden taviz vermeden yeni olana uyum sağlayan bir bakış açısının benimsenmesi kaçınılmazdır. Tek potada bu iki önemli bileşeni eriterek ilerleme gösterildiği takdirde başarısız olma olasılığı çok düşüktür. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken unsur, sadece uygulanan geleneksel kurallarla değil, yenilikler ve gereklilikler bazında düzenlemeler gerçekleştirerek; değişim ve gelişim gösterilmesidir.

Yorum Yaz