We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Tüm Yurtta Büyük Coşku

Tüm Yurtta Büyük Coşku

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Cumhuriyetimizin 100. yılı yurdun dört bir yanında coşkuyla kutlandı. Türkiye’nin 81 ilinde vatandaşlar meydanları doldurdu. Konserlerle 100. yıl coşkusunu yaşayan vatandaşlar, çeşitli etkinliklerle kutlama yaptı. Kalabalık meydanlarda hep bir ağızdan marşlar söylendi.

ANITKABİR’DE CUMHURİYET!

Cumhuriyet’in kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir, Cumhuriyet’in 100’üncü yıl dönümünde 7’den 70’e vatandaşların akınına uğradı.

Anıtkabir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet erkanının katıldığı resmi törenin ardından halkın ziyaretine açıldı. Her yaştan çok sayıda vatandaş, Atatürk posterleri ve Türk bayraklarıyla Anıtkabir’de Ata’nın huzuruna çıktı. Kimi ailesiyle, kimi arkadaşlarıyla kimi de yalnız başına Anıtkabir’e akın eden vatandaşlar, hatıra fotoğrafı çektirip, özel günü ölümsüzleştirdi. Türk Hava Kuvvetleri akrobasi timi SoloTürk de, Anıtkabir üzerinde Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel gösteri uçuşu gerçekleştirdi. Vatandaşlar, gösteri uçuşunu heyecanla ve coşkuyla izledi. SoloTürk’ün gösterisi, vatandaşlar tarafından alkış aldı.

BODRUM’DAN MARŞLAR YÜKSELDİ

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla kortej düzenlendi. Yaklaşık 10 binin kişinin katıldığı kortejde vatandaşlar Türk bayrağı ve Atatürk posterleriyle marşlar söyleyerek renkli görüntüler oluşturdu. Öte yandan, gecede sahne alan Ece Seçkin unutulmaz dakikalar yaşattı.

100. YIL DALIŞI

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıl dönümü nedeniyle Antalya’da özel dalış gerçekleştiren Milli Sporcu ve Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, “Benim için de tarifsiz bir duygu. Çok mutluyum” dedi. Ercümen, dalış sonrası özellikle kadınların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor. Turizm kenti Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’nde Büyükşehir Belediyesi tarafından bir dizi etkinlik düzenlendi. Kadın ve erkek yüzücüler, 100’üncü yıl anısına açık deniz yüzme yarışı yaptı. Milli Sporcu ve Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen de Konyaaltı Sahili’nden tekneyle açılıp, serbest dalış gerçekleştirdi. Dipten, üzerinde ‘Türkiye Cumhuriyeti 100 yaşında’ yazılı pankartla su yüzeyine çıkan Ercümen’i hem sahildeki kalabalık hem de tekneden kendisini izleyenler uzun süre alkışladı. Ercümen, daha sonra su yüzeyine serilen Türk bayrağı ve Atatürk posteriyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Tekneyle yeniden karaya çıkan Şahika Ercümen, özellikle kadınların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Fotoğraf çektirmek isteyen kadınlar uzun süre birbirleriyle yarıştı.

BEYLÜKDÜZÜ’NDE CUMHURİYET COŞKUSU

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100’üncü yılı Beylikdüzü’nde coşkuyla kutlandı. Etkinlik Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’ın konuşmasıyla başladı. Ardından kortej bando takımı eşliğinde Cumhuriyet Etkinlik Alanı’ndaki konser alanına yürüdü.

Beylikdüzü Belediyesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yılını coşkuyla kutladı. Vatandaşlar Cumhuriyet Bayramı kapsamında Beylik Pazarı’nda toplandı. Etkinlik alanına Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, ailesi ve birçok vatandaş katıldı. Kortej yürüyüşüne bando takımı ve binlerce kişi katıldı. Yürüyüş Cumhuriyet Etkinlik Alanı’nda son buldu. Cumhuriyet etkinlik alanında, Cihan Abla, MC Ceyhun sahne aldı ve DJ performansı gerçekleşti. Gecenin sonunda ise pop müziğinin sevilen ismi Derya Uluğ sahne aldı.

GELENEKSEL CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ

Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı Bağdat Caddesi’nde düzenlenen geleneksel Cumhuriyet Yürüyüşü ile kutlandı. Yürüyüşe binlerce kişi katıldı.

Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı, Kadıköy Belediyesi tarafından Bağdat Caddesi’nde düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü ile kutlandı. Ellerinde Türk bayrakları ve meşaleler bulunan binlerce kişi cadde boyunca yürüdü. Kortejin geçişi ise caddenin farklı noktalarına kurulan dev ekranlardan canlı olarak izlendi. Bir özel okul öğrencilerinin bando takımı da yürüyüşte yer aldı. Suadiye ışıklarda 19.23’de başlayan yürüyüş Caddebostan İskele Sokak’ta İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından son buldu.

TÜRK DONANMASI BOĞAZDA

29 EKİM Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı İstanbul Boğazı’ndaki resmi geçit töreniyle kutlandı. TCG Anadolu’nun da aralarında bulunduğu 100 savaş gemisi İstanbul Boğazı’ndaki resmi geçit törenine katıldı. Savaş gemilerinin İstanbul Boğazı’ndan geçişi havadan da görüntülendi.

SOLOTÜRK GÖKLERDE

Solotürk ve Türk Yıldızları İstanbul Boğazı’nda gösteri yaptı.

Cumhuriyetin 100. Yılı dolayısıyla İstanbul Boğazı’nda Solotürk gösteri uçuşu yaptı. TCG Anadolu Gemisi’ninde aralarında bulunduğu 100 geminin İstanbul Boğazı’na girdiği anlarla Solotürk ve Türk Yıldızları gösteri uçuşu yaptı. Sahil kenarlarında vatandaşların gösteriye yoğun ilgi gösterdi. Solotürk ekiplerinin yanı sıra Türk Yıldızları’da gösteri uçuşu yaptı. Havada 100 ve Ayyıldız çizen Türk Yıldızları İstanbul Boğazı’nı selamladı. Solotürk’ün nefes kesen gösterisi, vatandaşlardan büyük beğeni topladı.

TAV HAVALİMANLARI’NDA 100. YIL KUTLANDI

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılı, Ankara Esenboğa, Antalya, İzmir Adnan Menderes, Milas-Bodrum ve Gazipaşa-Alanya havalimanlarında coşkuyla kutlandı.

TAV Havalimanları’nın Türkiye’de işlettiği beş havalimanı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yaptı. Havalimanı yolcu salonları bayraklar ve ay yıldızlı balonlarla süslendi. Tüm terminallerde bando eşliğinde milli marşlar seslendirilirken, folklor ekipleri bölgelere ait danslarla izleyenleri büyüledi. Duygu dolu anlar yaşanan bu özel günde “flash mob” ve müzik gösterisiyle Cumhuriyet coşkusunu yaşayan yolcular hatıra fotoğrafkarı çektirdi. Ankara Esenboğa Havalimanı’nda “Vecihi Hürkuş” canlı heykel performansı ve mozaikle Türk Bayrağı ve Atatürk posteri oluşturma etkinliği büyük ilgi gördü. Antalya Havalimanı’nda ise opera sanatçıları gösterileriyle izleyenlere unutulmaz anlar yaşattı. Gün boyu süren etkinlikler sırasında çocuk yolculara da ay yıldızlı balonlar dağıtıldı.

“CUMHURİYETİN DEĞERLERİNE SIKI SIKIYA BAĞLIYIZ”

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan, “Bu yıl Cumhuriyetimizin 100. yaşını gurur ve mutlulukla kutluyoruz. Kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşları Cumhuriyetin ana hedefini çağdaş medeniyetlerin seviyesine ulaşmak olarak gösterirken bunun yolunun da bilimden geçtiğini vurguluyordu. Parçası olduğumuz havacılık sektörü, Cumhuriyetimiz gibi 20. yüzyılın ve insanlığın bilimsel ilerlemesinin bir sonucu olarak ortaya çıktı ve gelişti. Türkiye Cumhuriyeti’nin eşitlik, bağımsızlık ilkeleriyle ve bir asra ulaşan birikimiyle yetişen insanların emekleriyle yola çıktık ve bugün dünyanın sayılı havalimanı işletmecilerinden biri haline geldik. TAV Havalimanları olarak, Cumhuriyetin değerlerine sıkı sıkıya bağlıyız,” dedi.

TAV Havalimanları, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı kutlamaları çerçevesinde “Cumhuriyet’in Kadınları: 1923-2023” sergisini yolcularla buluşturmuştu. Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın işbirliğiyle oluşturulan ve Cumhuriyet’in 100 yılında farklı zaman, kültür, eğitim ve coğrafyalardan elli Cumhuriyet kadınının biyografileri ve fotoğraflarından oluşan sergi Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Antalya havalimanlarında sergileniyor.

BEŞİKTAŞ VE SARIYER SAHİLLERİ

Tarabya Sahili’nde araçlarıyla konvoy oluşturan polis ve jandarma ekipleri halkı selamladı. Araçlarını Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle süsleyen birçok vatandaş ise Sarıyer ve Beşiktaş sahili boyunca tura çıktı.

ERZURUM VE IĞDIR

Erzurum ve Iğdır’da Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılı törenlerle kutlandı. Erzurum’daki geçit töreninde, 100 metre uzunluğundaki Türk bayrağı ve Türkiye’nin milli ve yerli otomobili Togg büyük ilgi gördü.

Erzurum’da Cumhuriyet Bayramı, Hastaneler Caddesi’nde kutlandı. Vali Mustafa Çiftçi, 9’uncu Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tevfik Algan, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in halkın bayramını kutladığı törende, şiirler okundu, halk oyunları gösterileri yapıldı.

BALIKÇI TEKNELERİYLE 100. YIL KOREOGRAFİSİ

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesinde balıkçılar, Cumhuriyet’in 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında tekneleriyle denizde ‘ay yıldız ile 100. yıl’ koreografisi hazırladı.

İğneada Sahil Güvenlik Komutanlığı, Cumhuriyetin 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında beldede balıkçıların katılımıyla etkinlik düzenledi. Balıkçı barınağında toplanan İğneada ve Kıyıköylü balıkçılar, teknelerini Türk bayraklarıyla donattı. Balıkçılar daha sonra Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri ile birlikte denize açıldı. Balıkçı tekneleri, denizde ‘ay yıldız ile 100’üncü yıl’ koreografisi oluşturdu. Balıkçı teknelerinin dronla havadan görüntülenen ‘ay yıldız ile 100’üncü yıl’ koreografisi büyük beğeni topladı.

100. YILDA 100 KİŞİ DENİZDE TÜRK BAYRAĞI AÇTI

Kocaeli Üniversitesi Sualtı Topluluğu üyesi 100 kişi, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılı dolayısıyla aynı anda dalış yaptığı denizde Türk bayrağı açtı.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Sualtı Topluluğu (KOÜSAT) Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılını sualtında kutladı. Kocaeli’nin İzmit ilçesindeki SEKA Park Uçurtma Tepesi sahilinde gerçekleştirilen etkinlikte 100 kişi, aynı anda dalış yaptı. ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında 100 dalıcı sualtında’ ismi verilen etkinliğe kulübün kurucuları ve yöneticileri katıldı. Vatandaşların da ilgi gösterdiği etkinlikte dalgıçlar, denizde Türk bayrağı açtı.

100. YIL KONVOYU

Kadıköy’de 100 klasik otomobil sürücüsü Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle konvoy oluşturdu. Çevredekiler de ellerindeki bayrakları sallayarak kutlamalara katıldı.

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD) üyeleri, 60. Yıl Göztepe Parkı’nda bir araya geldi. Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla 100 klasik otomobilden oluşan ‘Cumhuriyetimizi 100. Yılı’ konvoyu yola çıktı. Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle süslenen klasik otomobillerle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı. Konvoy, Bağdat Caddesi’nden Kadıköy istikametine ilerledi. Çevredekiler de ellerindeki bayrakları sallayarak kutlamalara katıldı. Klasik otomobilcilerin konvoyu Kızıltoprak’ta sona erdi.

CUMHURİYET KADINLARI KOŞUSU

Cumhuriyetin 100. yılında 3 bini aşkın kadın, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde koştu. 5 kilometrelik 100. Yıl Cumhuriyet Kadınları Koşusu, köprünün Avrupa yakasında başlayıp Anadolu yakasında devam etti. Koşunun bitiş noktası ise, Avrupa yakası oldu. 100. yıl Cumhuriyet Kadınları Koşusu havadan da görüntülendi.

Cumhuriyetin 100. yılında Cumhuriyet ve kadınlar arasındaki bağı vurgulamak amacıyla Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ‘100. Yıl Cumhuriyet Kadınları Koşusu’ düzenlendi. 3 binden fazla kadının katıldığı koşu köprünün Avrupa yakasında başlayıp, Anadolu yakasında devam etti.

TCG ANADOLU GEMİSİ

TCG Anadolu Gemisi’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni düzenlendi.

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı TCG Anadolu gemisinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni düzenlendi. Gemideki törene üst düzey rütbeli askerler ile gemi personeli katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in mesajı okundu. Cumhuriyetin 100. yıl törenlerine ilişkin bilgilendirmeyi ise, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Savunma Planlama ve Proje Yönetimi Başkanlığına atanan Tuğamiral Gökçen Fırat yaptı.

100 YELKENLİ İSTANBUL BOĞAZI’NDA

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın katkıları ve İstanbul Valiliği işbirliğinde, İstanbul Açıkdeniz Yat Yarış Kulübü tarafından organize edilen ve Cumhurbaşkanlığı 4. Uluslararası Yat Yarışları’nın Boğaz etabı renkli görüntülere sahne oldu. Cumhuriyet’in 100’üncü yılında 100 yelkenli İstanbul Boğazı sularında kıyasıya yarıştı.

İki kıta arasında düzenlenen dünyadaki tek yat yarışı olma özelliği taşıyan Cumhurbaşkanlığı 4. Uluslararası Yat Yarışları’nda bu yıl 100’üncü Yıl Cumhuriyet Kupası heyecanı yaşanıyor. İlk etabı 25-30 Temmuz tarihleri arasında Muğla’da düzenlenen yarışların İstanbul etabı, dün Şamandıra Yarışları’yla başladı. 100 takım, Caddebostan – Adalar parkurunda mücadele verdi.

YAZIYOR YAZIYOR…

Kuruluşu Cumhuriyet öncesi döneme dayanan 106 yıllık Çift Geyik Karaca tarafından Cumhuriyet’in 100. Yılına özel hazırlanan gazete ‘Yazıyor yazıyor yarın Cumhuriyet’in 100’üncü yılı ilanı edilecek yazıyor’ sloganıyla Beşiktaş meydanında vatandaşlara dağıtıldı. 100’üncü yıla özel hazırlanan “Yüzyıllık Emanet Gazetesi’nde Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın ‘Atatürk’ün Hayalleri Gerçek Oldu’ isimli köşe yazısı da yer alıyor. Gazeteyi alıp okuyan vatandaşlar duygusal anlar yaşadı.

ALANYA’DA CUMHURİYET KUTLAMALARI

Antalya’nın Alanya ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100’üncü yıl kutlamaları kapsamında düzenlenen fener alayı, kortej yürüyüşü ve Funda Arar konseri büyük ilgi gördü. Cumhuriyet coşkusunun doyasıya yaşandığı etkinliklere Türk bayraklarıyla yaklaşık 60 bin vatandaş katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü kuruluş yıl dönümü tüm Türkiye’de olduğu gibi Alanya’da büyük coşkuyla kutlandı. Alanya Belediyesi ve Alanya Kent Konseyi iş birliğinde düzenlenen fener alayı ve kortej yürüyüşünde yaklaşık 60 bin kişi ellerinde bayraklarıyla Cumhuriyet coşkusunu doyasıya yaşadı.

SAAT 19.23’TE 1923 KİŞİ ZEYBEK OYNADI

Antalya’nın farklı noktalarında Cumhuriyet’in 100’üncü yılı kutlamaları devam ediyor. Konyaaltı Belediyesi tarafından düzenlenen ‘1923 Zeybek Ata’yı Selamlıyor’ etkinliği, belediye binası önünde yoğun katılımla gerçekleştirildi. 1923 kişi saat 19.23’te zeybek oynamaya başlayarak görsel şölen oluşturdu. Katılımcıların büyük beğenisini kazanan etkinlik büyük alkış aldı. Etkinlik Leman Sam konseri ile devam edecek.

ADANA’DA 1699 METRELİK DEV TÜRK BAYRAĞI

Cumhuriyetin 100’üncü yılı kutlamaları Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde 1699 metre uzunluğunda 9 metre genişliğinde dev Türk bayrağı açıldı.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından MET-GÜN İnşaat’a yaptırılan Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki etkinlikler, Adana Valisi Yavuz Selim Köşger’in katkıları ile organize edildi. Adanalılar 100’üncü yılda hem Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ile andılar hem de 100’üncü yıl kutlamalarını şölene dönüştürdüler.

Yorum Yaz