We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Tümkaya: “Mevsimsel değişim avantaj olabilir”

Tümkaya: “Mevsimsel değişim avantaj olabilir”

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Dicle Cömert

Karnak Travel’ın düzenlediği “Sezona Mola” davetinde sorularımızı yanıtlayan Liberty Fabay Hotel Genel Müdürü Nihat Tümkaya, aksi yöndeki demeçlere rağmen Fethiye’de sezonun iyi gittiğini söyledi. Bu yıl Fethiye’de sezonu erken açtıklarını ifade eden Tümkaya, İngiliz partnerlerinden gelen talep nedeniyle sezonun 20 Kasım’a kadar uzayacağını belirtti. Tümkaya, sezonun yaz öncesine ve sonrasına uzamasının iklim değişikliğinin bir etkisi olarak görülebileceğine değinerek, “Olumsuz koşulları kontrol altına almamız halinde bu mevsimsel değişiklik ülkemiz turizminin bütün yıla yayılmasına katkıda bulunabilir” dedi.

Fethiye’de sezon uzadı

Sene başında yaşanan deprem felaketinin bölgelerinde sezona çok büyük etkisi olmadığına dikkat çeken Tümkaya, sezonla ilgili şu açıklamaları yaptı:
“Ben üç yıldır Fethiye bölgesindeyim. Bu yıl yeni bir işletme açtık orada. Bu yıl Fethiye bölgesinde sezonu oldukça erken, 17 Mart’ta açtık. Deprem haberleri sadece satış hızını düşürdü. Fakat altı hafta sonra tekrar eski hızını yakalayarak doluluklarımızda olumsuz bir etki bırakmadı. Biz 28 Mart’la birlikte hedeflediğimiz otel doluluğunu yakaladık ve bu doluluk devam ediyor. İngiliz pazarı çok yoğun çalışıyoruz. Sezonu İngiliz partnerlerimizden gelen talep üzerine erken açmıştık. Şimdi yine kendilerinden gelen talep üzerine normalde Ekim ayı sonunda kapanan sezonu 20 Kasım’a kadar devam ettireceğiz.”

Mevsimsel değişiklik sezonu uzatabilir

Turizmde iklim değişikliğinin etkisini gördüklerini belirten Tümkaya, diğer olumsuz koşulların kontrol altına alınabilmesi halinde mevsimsel değişimin ülkemizde sezonu uzatabileceğini söyledi. Tümkaya şöyle konuştu:
“İklim değişikliği söz konusu. Bunu da biz de yaşıyor ve görüyoruz. Tabii kendi içimizde bu konuda birtakım hazırlıklar içerisindeyiz. Her mevsim tatil yapılabilir bir bölgede yaşıyoruz. Bu bizim güçlü yönümüz aslında. İklim krizi mevsimleri de değiştiriyor. Bunun sezonu uzatacağını ve böylece bütün yıl turist çekebilir bir bölge haline geleceğimizi düşünüyorum. Yeter ki; yangınlar gibi olumsuz koşulları kontrol altına alalım. Yangına sebebiyet veren durumları kontrol altına aldığımız sürece, bence bu mevsimsel değişiklik turizmi ülkemizde bütün yıla yayacak. Bunu da avantaj olarak görüyorum.”

Fotoğraf: Halil Öncü

Yorum Yaz