We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Turistler sürdürülebilir tatil istiyor

Turistler sürdürülebilir tatil istiyor

Booking.com Sürdürülebilirlik Müdürü Danielle D’Silva Euronews’a yaptığı açıklamada, gezginlerin daha fazla ödeme yapmaları gerekse bile seyahat ederken karbon ayak izlerini azaltmak istediklerini söyledi.

Dünyanın en büyük çevrimiçi seyahat acentelerinden biri olan Booking.com’un ‘Sürdürülebilir Seyahat’ konusunda yaptığı anket sonuçlarını değerlendiren Danielle D’Silva, günümüzde insanların çevreye duyarlı seyahat etmeyi daha çok önemsediklerini belirtiyor ve seyahat edenlerin yüzde 50’sinin daha sürdürülebilir bir tatil için daha fazla ödemeyi sorun etmediklerini ifade ediyor.

Acentelere gelenlerin büyük çoğunluğunun benzer engellerle karşılaştığını belirten D’Silva; “Sürdürülebilir seyahat planı yapanların karşılaştıkları bazı engeller olduğunu biliyoruz. Maliyet, ortadaki en büyük sıkıntı. Çok fazla seçenekleri olmadığından ve seçeneklerin çok pahalı olduğundan yakınıyorlar. Gezgin kitle sürdürülebilirlik konusunda ikiye ayrılıyor. Yüzde 50’si bize sürdürülebilir seçeneklerin çok pahalı olduğunu söylerken, diğer yüzde 50’si de sürdürülebilir sertifikalı bir deneyim ya da konaklama için daha fazla ödemeye hazır olduklarını ifade ediyor” diyor.

Booking.com anketine katılanların dörtte üçü 2023 yılında daha düşük karbon ayak iziyle tatile çıkmak istediklerini ifade ederken, bu süreçte bahsedilen engeller sebebiyle seyahatlerini durmadan ertelediklerini belirtiyor.

Sürdürülebilirlik hem turizmcilerin hem de turistlerin sorumluluğu

Sürdürülebilir seyahat konusunun masaya yatırıldığı ve Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen “Destination Europe” zirvesinde Euronews’a konuşan Avrupa Seyahat Komisyonu İcra Direktörü Eduardo Santander da gezginlerin sürdürülebilir seyahat talebinde artış olduğunu ifade ediyor. Santander; “İnsanlar gerçek deneyimler arıyor. Turizmin neredeyse sosyal bir ihtiyaç haline geldiğini görüyoruz. İnsanlar gündelik yaşamlarından kaçmak için tatile ihtiyaç duyuyor. Turizmde sürdürülebilirlik konusunda sorumluluğunun büyük olduğunun hem turizm endüstrisi hem de turistler tarafından anlaşılmasını istiyoruz. Kendileri için iyi bir şey yaparken; çevre, toplum, yerel topluluklar için de iyi bir şey yapmaları gerektiğini görmeliler” açıklamasını yapıyor.

Yorum Yaz