We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel TURİZMİN ANTALYA’YA KATKISI KAÇ MİLYAR DOLAR?

TURİZMİN ANTALYA’YA KATKISI KAÇ MİLYAR DOLAR?

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

AKTOB Başkanı Hacısüleyman, turizmin Antalya’ya 3 milyar dolar katkı sağladığını söyledi ve Antalya’yı bekleyen tehlikelere değindi.

ANTALYAYAKATKISI KAÇ DOLAR

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Eylül ayı meclis toplantısında konuşan ATSO Başkan Yardımcısı ve Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, İstanbullu turizmcilere meydan okudu.

Eylül ayı itibariyle Antalya’ya gelen turist sayılarında düşüş yaşanmaya başladığını belirten Hacısüleyman, “Her geçen gün yeni işletmeler açılıyor ve herkes kendisine bir pazar payı arıyor. Yüzde 5’lik artışın hepimize yeterli olacağı kanısında değiliz. Büyüyen bir Antalya’nın bütün sektörlerine yetebilmesi için bizlerin iki haneli artışlara ihtiyacı var” dedi.

Antalya’ya gelen turistlerin kent ekonomisine 3 milyar dolarlık katkı sağladığını söyleyen Hacısüleyman, “İstanbul’u biz yönetsek 60-70 milyon turist getirirdik. Çünkü doğal olarak pazarlanabilecek çok daha fazla öğe var. İstanbul’da ortalama geceleme süreleri 1 buçuk ile 1,7 arasındadır, bizde ise 8 buçuk ile 9 arasında” diye konuştu.

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan krizin Antalya’ya getireceği olası tehlikelerden de bahseden Hacısüleyman, “Küçük bir risk var. Bizlerin yüzde 5 artışın rahatlığı ile davranmaması gerekiyor. Yeni pazarlar bulmak olduğumuzu idrak etmek zorundayız” dedi.

Antalya’nın 55 ülke ile bağlantısı olduğunu söyleyen Hacısüleyman, “Bunu daha fazla geliştireceğiz. Bunun için cazibe alanlarının arttırılması gerekiyor. Yoksa biz sadece 4 ay turizm yapan geri kalan 8 ay yaşamaya çalışan bir kent haline geliriz. Bu cazibe alanlarının arttırılması da arazi arttırılması ile olabilir. Bugün tarım arazilerinin imara ve inşaata açılmasına bu yüzden karşıyız. Çevre bilinci çok önemli ve yükselen bir trend. Kişiler bireysel olarak çevreyi bozabilir ama toplum olarak konuştuğumuz zaman çevre öğesi birinci sıradadır” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz