We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Türkiye’nin Dört Bir Yanından Meteor Yağmuru Gözlendi

Türkiye’nin Dört Bir Yanından Meteor Yağmuru Gözlendi

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Halk arasında ‘yıldız kayması’ olarak nitelendirilen, yılda 8 kez gerçekleşen meteor yağmurlarının en görkemlisi Perseid meteor yağmuru, 12-13 Ağustos gecesi en yoğun dönemine ulaştı ve saatte 60- 100 adet arasında görüldü. Dünya atmosferine giriş hızları saniyede 59 kilometreyi bulacak meteorlar, ateş toplarını andıran görüntü verdi.

Erciyes’te 2 bin 650 metre yükseklikte meteor yağmuru

Kayseri’de gökyüzü tutkunları, meteor yağmurlarının en görkemlisi Perseid meteor yağmurunu Erciyes Dağı’nın 2 bin 650 metre yüksekliğinde izledi.

Kayseri Bilim Merkezi ile Erciyes A.Ş. tarafından Erciyes Kayak Merkezi Hacılar Kapıda düzenlenen etkinlikte, gökyüzü tutkunları bir araya geldi. Işık kirliliğinden uzakta gökyüzünü gözlemleyen katılımcılar, teleferiklerle Erciyes’in 2 bin 650 metre yüksekliğine çıktı. Vatandaşlar yanlarında getirdikleri minderlere yatarak, Perseid meteor yağmurunu izledi. Kayseri Bilim Merkezi’ndeki yetkililer, alana kurdukları ekranda vatandaşlara samanyolu, gezegen ve yıldızlar hakkında bilgiler verdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Elcuman, “Muhteşem bir yaz akşamındayız. Gördüğünüz gibi montlarla duruyoruz. Çünkü Erciyes Hacılar Kapıda 2 bin 650 metre rakımdayız. Bugün burada binlerce Kayserili ve şehir dışından gelenler Perseid meteor yağmurunu izlemeye geldiler. Perseid meteor yağmurunu da artık geleneksel hale getirdik. Erciyes A.Ş.’miz ve bilim merkezimizle beraber burada her sene organizasyon yapıyoruz ve insanları davet ediyoruz. Her sene olduğu gibi bugün yine binlerce insan geldi sağ olsunlar. Hala gelmeye çalışıyorlar. Aşağıda araç kuyrukları oluştu. Her sene temmuz ayında Perseid yağmuru başlıyor ve 9-14 Ağustos arasında pik yapıyor. Bugün ayın 12’si ve pik yaptığı günlerden biri. Gökyüzü bugün çok güzel ve açık. Saatte 60 ila 100 adet meteor görebileceğiz” dedi.

‘DANİELA MATA DA BUGÜN BİZİMLE BERABER’

Etkinlikte birçok faaliyetin gerçekleştiğini aktaran Elcuman, “Burada bilim merkezinden uzmanlarımız var. Onlar yalnız perseid yağmurunu anlatmıyorlar aynı zamanda astronomi ile ilgili bilgiler veriyorlar. Gençler çok heyecanlı ve çok meraklılar. Yalnızca Perseid yağmurunu değil takım yıldızlarını hatta gökyüzünden bazen geçen uluslararası uzay istasyonu ve çeşitli uyduları da gösteriyorlar. Çeşitli yarışmalar yapıyoruz. Onlara ödüller veriyoruz. Dünyanın en popüler astronomi dergilerinden biri olan Astronomy Magazine yazarı Daniela Mata da bugün bizimle beraber. Geçen seneki faaliyetlerimizi görmüş. Amerika’da da bir arkadaşımız görüntüleri gösterince heyecanlanmışlar. Bunu kendi sayfalarına taşımak istemişler. Bugün burada o da gözlemde beraberiz. Sağ olsun oda ortamı çok beğendi. İnşallah burayı, Amerika’ya gittiği zaman o dergide yazacak” ifadelerini kullandı.

Sarıyer’de meteor yağmurunu izlemek için Meteorfest’23 etkinliği düzenlendi

Sarıyer Kilyos Sahili’nde Perseid meteor yağmurunu izlemek isteyenler, Meteorfest’23 etkinliğine akın etti. Görsel şöleni izlemek için etkinliğe katılanlar, bir taraftan ellerinde telefonlarla kayıt yaparken, diğer taraftan da teleskoplardan meteor yağmurunu izledi.

Sarıyer Kilyos Sahili’nde, Perseid meteor yağmurunu izlemek isteyenler, Meteorfest’23 etkinliğine katıldı. Dün sabah 09.00’da başlayan etkinlikte, temel kampçılık eğitiminden, roket fırlatma etkinliklerine kadar birçok program düzenlendi. Etkinliğe katılanlar gece ise görsel şöleni izlemek için ateş yakarak, sandalyelerinde gökyüzüne odaklandı. Kimisi elinde telefon, kimisi de teleskoplardan; halk arasında ‘yıldız kayması’ olarak bilinen ve yılda 8 kez gerçekleşen meteor yağmurlarının en görkemlisi şeklinde tanımlanan Perseid meteor yağmurunu izledi. Vatandaşlar aileleriyle çadır kurarak, etkinliğin tadını çıkardı.

“ETKİNLİĞİMİZE YAKLAŞIK BİN 200 KİŞİ KATILDI”

Meteorfest’23 koordinatörü Agah Altun, “Meteorfest’23 etkinliğinin diğer Perseid meteor yağmurlarından bir farkı var. Bu yıl gökyüzünde ay bulunmuyor. Geçtiğimiz yıllarda yapmış olduğumuz bu gözlemlerde gökyüzünde ay vardı. Ve ayın ışığından da bizim yapmış olduğumuz bu gök taşı yağmuru seyri birazcık etkileniyordu. Bu gece sizin de görmüş olduğunuz gibi gökyüzünde şu an ay yok. Ve İstanbul’un ışık kirliliğinin en az olduğu noktalarından bir tanesindeyiz. Dolayısıyla bu sene Perseid meteor yağmurunu gözlemleyebilecek en iyi noktalardan birindeyiz. Bu gece hep birlikte burada Meteorfest’23 gök taşı yağmurunu seyre yapacağız. Etkinimiz iki gün sürüyor. Şu an için etkinliğimize yaklaşık bin 200 kişi katıldı” dedi.

Van’da perseid meteor yağmurunu gözlemlediler

Van’ın Gevaş ilçesinde yüksek tepeye çıkan doğaseverler, perseid meteor yağmurunu gözlemleyip, o anları fotoğrafladı.

Halk arasında ‘yıldız kayması’ olarak nitelendirilen, yılda 8 kez gerçekleşen meteor yağmurlarının en görkemlisi perseid meteor yağmuru, Van’ın Gevaş ilçesinde de görüldü. 4 kişiden oluşan doğasever ekip, meteor yağmurunu gözlemlemek için ilçeye bağlı Altınsaç Mahallesi’nde yüksek bir tepeye çıktı. Geceyi karanlık tepede geçiren doğaseverler, perseid meteor yağmurunu gözlemleyip, o anları fotoğrafladı.

Antik kentte, perseid meteor yağmuru gözlendi

Muğla’da, halk arasında ‘yıldız kayması’ olarak nitelendirilen, yılda 8 kez gerçekleşen meteor yağmurlarının en görkemlisi Perseid meteor yağmuru 3 bin 500 yıllık Stratonikeia Antik Kenti’nde gözlendi.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin (TUG) hazırladığı 2023 Gök Olayları Yıllığı’na göre; bazıları binlerce yıl öncesine tarihlenen kuyruklu yıldızların geçişleri sonrası bıraktığı artıklardan oluşan gök taşı yağmuru olayları, her yıl dünyada 8 kez yaşanıyor. Bunlar Quadrantid (Dörtlük), Lyrid (Çalgı), Eta Aquarid (Eta Kova), Delta Aquarid (Delta Kova), Perseid (Kahraman-Perce), Orionid (Avcı), Leonid (Aslan) ve Geminid (İkizler) olarak adlandırılıyor. Perseid en yoğun, 12-13 Ağustos gecesi gözlendi. Perseid gök taşı yağmurunu izlemek için birçok vatandaş, şehir ışıklarından uzak alanlarda hem fotoğraf çekimi hem de çıplak gözle gözlem yapmak için program hazırladı. Perseid meteor yağmuru, gece saatlerinde Muğla’nın Yatağan ilçesindeki UNESCO’nun Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan Stratonikeia Antik Kenti’nde de gözlendi.

Yorum Yaz