We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Yasal düzenlemeler Meclis gündeminde

Yasal düzenlemeler Meclis gündeminde

TBMM AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama yılındaki çalışmalara ilişkin DHA’ya değerlendirmede bulundu. Meclis gündemine gelecek ilk yasal düzenlemenin deprem yasası olacağını belirten Güler; bazı turizm bölgeleri ile ilgili ihtiyaç duyulan kanuni düzenlemelerin de gündeme geleceğini söyledi.

Depremle ilgili yasama çalışmaları ile ilgili olarak Güler; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın, 6 Şubat depremleriyle beraber gündemimize gelen ve özellikle İstanbul merkezli bir depreme hazırlık noktasında yürüttüğü çok ciddi bir çalışma var. 39 ilçemizin 962 mahallesinde gerek zemin etütleri açısından, gerekse de riskli binalar açısından çok ciddi nitelikli bir çalışma yürütülüyor. Bunların sonuçları şu anda tamamlanmış durumda. Yasal düzenleme açısından çok hızlı ve nitelikli bir çalışmanın ortaya konulabilmesi için bakanlığımızın bürokrasisi çalışıyor. Görevlendirdiğimiz milletvekili arkadaşlarımız da onlarla birlikte bu çalışmayı yürütüyorlar. Meclisin açılmasıyla beraber gündeme gelecek. Muhalefetle de paylaşmak suretiyle ve belki de Meclisimizin ilk çalışması bu kanun kapsamında olacaktır” açıklamasını yaptı.

EKİM AYINDA MECLİS GÜNDEMİNE GELECEK YASALAR

Güler, ekim ayında Meclis gündemine gelecek olan ve öncelik verilen diğer yasal düzenlemelerle ilgili de “Cumhurbaşkanımız tarafından Orta Vadeli Program (OVP) açıklanmış oldu. Mali politikalara uygun ihtiyaç duyulacak kanuni çalışmalarda da yine görevlendirdiğimiz arkadaşlarımız var, Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile beraber çalışmalarını yürütüyorlar. O konuda ihtiyaç duyulacak bir durum olursa ekim ayı içerisinde Meclisimizin gündemine gelecektir. Son halinin verildiği 2024 Yılı Merkezi Bütçe Kanun Teklifi de ekim ayının üçüncü haftasında Meclise gelecek. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bazı turizm bölgeleri ile ilgili ihtiyaç duyduğu kanuni düzenlemeler var. Milli Savunma Bakanlığımızın geçen dönem Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen, özellikle karargah içeresinde disiplin işlemlerine yönelik bazı talepleri olmuştu. Bu konuda da yine bir düzenleme gelecek. Sağlık Bakanlığımızın teşkilat yapılanması, daha nitelikli sağlık hizmetleri açısından bazı tanımlamalar ile ana kanunlarıyla alakalı teklifleri vardı; ekim ayında bu konuda gündeme gelecektir. Geçen dönemden aciliyeti olan 20’ye yakın uluslararası sözleşme vardı. Ekim ayı içeresinde bu çalışmaları da yürüteceğiz” diye konuştu.

Yorum Yaz