We-Flytour-GM-Banner-Animation
GlobalYatakBankasi-1A
atf_banner-02
Anasayfa Gündem Hurda Airbus ihraç edilecek

Hurda Airbus ihraç edilecek

Atatürk Havalimanı’nda 23 yıldır bekleyen iflas etmiş bir havayoluna ait Airbus A300 tipi yolcu uçağı, yurt dışına satıldı. SkyArt şirketi tarafından sökülerek 12 parçaya ayrılan yolcu uçağı, bu gece karayolu ile Ambarlı Limanı’na götürülecek.

Türk sermayesi ile kurulan ve eski yolcu uçaklarını yeniden ekonomiye kazandıran SkyArt, İstanbul’da karayolu ile uçak taşıyacak. Ekonomik ömrünü tamamlayan uçak, SkyArt tarafından eğitim cihazı olarak kullanılmak üzere ihraç edilecek.

Uçakların gövdeleri kabin memurlarının eğitimleri için “mock-up” olarak adlandırılan eğitim ekipmanı haline getiriliyor. Bu tür uçak kabinleri ayrıca terörle mücadele veya gümrük ekipleri eğitimleri için de SkyArt’ın kurduğu sistem ve bilgisayar donanımlı alt yapı ile eğitim platformu haline getiriliyor. Şirket bugüne kadar Meksika’dan Kazakistan’a kadar ürettiği sistemleri dünyada 30 ülkeye ihraç etme başarısı gösterdi.

12 parçaya ayrılan yolcu uçağı, 18 Ocak 2022 gece yarısı, özel donanımlı çekicilerle Atatürk Havalimanı’ndan Ambarlı Limanı’na taşınarak bir gemiye yüklenecek.

Bu tür operasyonu dünyada çok az şirketin yapabildiğine dikkat çeken SkyArt firması kurucusu ve Genel Müdürü Emre Özkul: “Aylardır bu taşıma için hazırlanıyoruz ve bu sadece gerçekleştireceğimiz operasyonun bir parçası. Yaklaşık bir ay sürecek bir deniz yolculuğu sonrasında, gittiği ülkede uçağı orijinaline sadık kalarak tekrar birleştireceğiz ve bir eğitim cihazı olarak tekrar hayata döndüreceğiz” dedi.

62 metre uzunluk ve 60 metre kanat açıklığı ile havacılıkta “geniş gövde” olarak tabir edilen yolcu uçağının taşınacağı güzergahta bazı yolların trafiğe kapatılması ve eskortlar eşliğinde 9 adet çekici ile Ambarlı Limanı’na girişi planlandı.

Yorum Yaz