We-Flytour-GM-Banner-Animation
GlobalYatakBankasi-1A
atf_banner-02
Anasayfa Gündem Yeni genelge esnafı vurdu

Yeni genelge esnafı vurdu

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı, kendi ükelerinde de artan koronavirüs vakaları ve düşük aşılama oranı nedeniyle Türkiye’yi ‘kırmızı bölge’ olarak nitelendirdiği ülkeler arasına aldı. Fakat karar devreye girmeden kısıtlama gevşetildi; hem Türklerden hem de Bulgarlardan negatif sonuçlu PCR testi ve aşı sertifikası zorunluluğu şartıyla geçişlere izin verildi. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, özellikle Edirne’ye günübirlik gelen Bulgarların bu gelişmeyle kent ekonomisini etkileyeceğini söyledi.

Kısıtlama kararı ile birlikte günübirlik Edirne’ye alışverişe gelen Bulgar turistlere, ülkelerine dönüşünde AB tarafından tanınan dijital aşı sertifikası ve 72 saat içinde yapılan negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirildi. Kararla ülkeye giriş yapacak vatandaşlarından aşı sertifikası ve negatif sonuçlu PCR testi isteyen Bulgaristan, belgeleri gösteremeyen Bulgarları, oturma izni olan yabancıları ve aile fertlerini 10 gün karantina altına alınmak şartıyla ülkeye sokacak.

Turisti ayrıştırmak lazım

PCR testi zorunluluğunun kente gelecek Bulgar turist sayısını ve alışverişi etkileyeceğini söyleyen Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, “Bulgaristan’dan şehrimize alışveriş için gelen turistler var, bunlar gelmeye devam edecek. Ancak bunlardan Bulgaristan’a girişlerde PCR istenecek. Dolayısıyla alışverişi biraz etkiler mi? Tabii ki etkileyecek. Günlük hafta içi ortalama 6-8 bin kişi arasında giriş var şehrimize, bu rakam daha da artıyor. Umarım, 2022’de daha fazla turist alırız. Turisti ayrıştırmak lazım. Bizimki alışveriş turizmi biraz da. Gelenlerin %99,9’unun alışveriş için geldiği kesin” diye konuştu.

Esnaf endişeli

Esnaf Muhammed Kaplan, PCR testi zorunluluğu getirilmesiyle birlikte Bulgar turistlerin gelişlerinde azalma olacağını ve işlerinde düşüş yaşanacağını söyledi. Yılbaşından sonra Bulgar turistin gelişinde azalma olduğunu da ifade eden Kaplan “Yılbaşından önce işlerde yoğunluk vardı ama sonra düşüşler oldu. Daha sonra covid 19’un yükselmesinden dolayı PCR testi zorunluluğu geldi. Zorunluluk geldiği için gelişlerin azalacağını düşünüyorum. Bu bize yansıyacak, kötü bir durum. İnşallah, bundan sonra vaka sayıları daha iyiye gider. Bulgar vatandaşı da gelmek istiyor ama bu PCR testi ücretli olduğundan dolayı hesaplarına uymadığı için gelmiyor. Normal fiyatlara göre orada PCR testi 600-700 lira tutuyor. Esnaf açısından işler daha düşecek, umuyorum ki; bu covid-19 salgını biter” dedi.

Yorum Yaz