We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler 2023’te yeni trend: Metaverse tatili

2023’te yeni trend: Metaverse tatili

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Booking.com, 2023 yılında seyahatin nasıl yeniden tasarlandığını anlamak için derinlemesine bir araştırma yaptırdı. Gelişmekte olan 7 seyahat trendini tahmin etmek için 32 ülkede 24.000’den fazla gezgin ankete katıldı.

Dünyanın dört bir yanında mevcut olan karmaşık ekonomik ve jeopolitik koşullara rağmen, insanların %72’si için seyahat etme ihtiyacı hâlâ mevcut. Geniş bir araştırmaya dayanarak gelecek olan ana turizm trendlerini ortaya çıkaran Booking’e göre, 2022 yılı seyahatin muhteşem dönüşünün yılıysa, 2023 yılı seyahatin yaratıcı bir şekilde yeniden keşfedildiği yıl olacak.

Savaş, enflasyon ve iklim değişikliği gibi acil endişelerin dünyayı kökten değiştirmeye devam ettiği küresel bir karışıklık döneminde, insanlar seyahat etme arzularını tatmin etmek amacıyla bir çözüm arıyor.

Araştırmaya göre, 2023 yılında sanal seyahatlerdeki patlama devam ederken, dünya genelindeki seyahat edenlerin yüzde 40’ı, gelecek yıl tatil seçimlerinde sanal gerçeklikle ilgileneceklerini söylüyor. 2023 yılında, seyahat, Metaverse’ün sürekli gelişen 3D sanal alanına girecek. Ankete katılanların yüzde 35’i, sanal veya artırılmış gerçeklikte birkaç günlük bir seyahat deneyimi yaşayacağını söylüyor. Seyahat edenler artık fizik kuralları ile sınırlı olmayacak ve Metaverse içinde farklı seyahat deneyimlerini yaşayabilecekler.

Seyahat edenler, Metaverse’te seyahat ettikleri yerlere fiziksel olarak gitme konusunda, gerçek hayatta daha maceraperest olacaklar. Örneğin, seyahat edenlerin yüzde 46’sı, bir yerin sanal olarak deneyimlenmesinin ardından, daha önce düşünmeyecekleri yerleri ziyaret etme olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi. Ancak, katılımcıların yüzde 60’ı, sanal bir deneyimin bir yerin istek listesinden çıkarılması için yeterince tatmin edici olmayacağını düşünüyor.

Yorum Yaz