We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler ABD yaptırımları doğrulanıyor: Rus şirketlerin Türkiye uçuşlarına etkisi olacak mı?

ABD yaptırımları doğrulanıyor: Rus şirketlerin Türkiye uçuşlarına etkisi olacak mı?

ABD yaptırım listesindeki, ABD yapımı Rus uçaklarına yakıt ikmalini reddetme vakalarının, Türkiye’de doğrulandığı iddia ediliyor. Yaptırım riskine karşı Türkiye’de alternatif bir servis sistemi kurulabileceği veya Rusya’nın güneyinde yakıt ikmali için ara iniş planlamasının gündemde olduğu belirtiliyor.

Turkrus’un aktardığı, Rusya’nın önde gelen gazetelerinden Kommersant’ın haberine göre, bazı Rus uçaklarının yaptırımlar yüzünden Türkiye’de sorun yaşadıkları doğrulandı. Kommersant, hava yolu şirketlerinin yakıt ikmali sorunlarını çözmeyi umduklarını yazdı. Türk havalimanlarının ABD yaptırım listesindeki Rus hava yollarının uçaklarına yakıt ikmali yapmayı reddetmeye başladığına dair işaretler olduğunu, Türk basınına göre ABD yapımı 44 uçağın kara listeye alındığını hatırlatan Kommersant, kendi kaynaklarından şimdilik yalnızca iki yakıt ikmalini reddetme vakasını doğruladığını yazdı. Gazetenin kaynakları, Rus turist akışının Türkiye için önemi nedeniyle sorunun şu ana kadar yaygın olmadığını ve “her halükarda çözüleceğini” söyledi. Yaptırım riskine karşı Türkye’de alternatif bir servis sitemi kurulabileceği veya Rusya’nın güneyinde (muhtemelen Soçi’de) yakıt ikmali için ara inişli uçuşlar gündeme gelebileceği belirtiliyor. Habere göre şimdiye kadar bu gelişmeleri Rus şirketlerinin Türkiye’ye uçuşları üzerinde herhangi bir etkisi olmadı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın kararı ile Türkiye’de Rusya uçaklarına yakıt ve bağlantılı hizmetlerin verilmesinin yasaklandığı iddia edildi. Airporthaber.com’un aktardığına göre, alınan karar uyarınca 14 Mart tarihi itibariyle üretimi ABD’de yapılan ve Rus-Belarus kontrolünde olan uçaklara çeşitli hizmetlerin verilmesi durduruldu. Rus basınında kararın Airbus ve Boeing uçakları kapsadığı belirtildi. BFM portalı haberi “Türkiye, Rus ve Belarus uçaklarına yakıt ikmali yapmayı ve bakım yapmayı durdurdu” diye duyurdu. Rus tarafından resmi bir teyit ya da yalanlama gelmedi.

Habere göre bu karar kapsamında özel, kargo, ticari, charter uçaklar veya herhangi bir yabancı ülkede üretilen ve yüzde 25’den fazla ABD orijinli hammadde içeren uçaklar, eğer Rusya ve Belarus’a gidiyorsa, yakıt ikmali ve bağlantılı hizmetlerin verilmesi yasaklandı.

Alınan karar ABD Ticaret Bakanlığı’na bağlı ihracat uygulamalarına ilişkin Endüstri ve Güvenlik Ofisi’nin yazısı uyarınca alındı.

Karar, ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bakanlığı’ndan gelen bir yazının ardından Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından alındı. Airporthaber.com, yasaklı uçakların listesini şöyle duyurdu:

Yorum Yaz