We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Aksu: Otel yatırımlarında marka tek başına çözüm değildir

Aksu: Otel yatırımlarında marka tek başına çözüm değildir

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Turizoom Hotels Yönetim Kurulu Başkanı ve TUROYD Kurucu Onursal Başkanı Ali Can Aksu, otel yatırımlarını konu alan bir açıklama yaptı. Aksu, otel yatırımlarında markanın etkisi, gerekli araştırma metotları ve planlama hakkında görüşlerini paylaştı. Aksu şu ifadelere yer verdi:

Ülkemizde hızla artan turistik tesis yatırımlarında hiçbir, öngörü, analiz ve planlama gözetmeden yapılan yatırımlarında sonradan ciddi hüsranlara yol açtığını görebiliyoruz.

Özellikle Anadolu’da özentiye dayanan marka arzusu tesisin işleyişinin başlamasından kısa süre içinde hayal kırıklığına yol açan bir boyuta ulaşıyor.

Turizm yatırım planlaması, bir turistik tesis veya proje geliştirilirken izlenmesi gereken bir dizi önemli araştırmalar gerektiriyor.

Bölgesel Analizler
Rakip Analizleri
Finansal Analizler
Mimari ve Konsept Analizleri
Yatırım Analizleri / Sürdürülebilirlik
Pazara uygun Marka Analizleri
Satış/ Pazarlama / Tanıtım
Yönetim / İşletme Analizi

Tüm bu analizlerin profesyoneller tarafından yapılması sonu elde edilecek veriler doğru bir ürünü ortaya koyacaktır.

Marka başlı başına çözüm mü?

Otel yatırımlarında marka tek başına çözüm değildir. Marka, önemli bir rol oynar ve bir bölge veya tesisin tanıtılması, algısında önemli rol oynar. Ancak başarılı bir turizm yatırımı için marka yönetimi sadece bir güçlü bir bileşendir.

Marka sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken hususların başında Rakip Analizleri, Potansiyel Müşterilerin tercihleri, Bölgesel analizler, Hizmet Kalitesinin yanı sıra günümüzde artan tesis sayısından dolayı en önemlisi yakarıdaki sonuçlardan elde edilen veriler ile yapılması gereken “FİNANSAL ANALİZ “ doğru yatırım, doğru planlama pozitif sonuç yaratacaktır.

Finansal Analiz raporlarının doğru sonuçlar göstermesi durumunda, en önemli konu “İŞLETME YÖNETİM PLANLAMASI “

Bu konu en önemli planlamanın başında yer alıyor.
Çünkü; Dünyanın en güçlü markası dahi doğru ve profesyonel yöneticiler tarafından yönetilmezse yatırım kısa bir sürede “HÜSRANA” dönüşüp sizleri Ekonomik açıdan zora sokar.

Yorum Yaz