We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Etik Başkanı İşler: “2030 yılında Türk turizminde hedef …”

Etik Başkanı İşler: “2030 yılında Türk turizminde hedef …”

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar (ETİK) Birliği Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler turizmde 2022’nin 50 milyona yakın turistle rekorlar yılı olduğunu bu yıl rekoru 60 milyonla yenileyeceklerini söyledi. Rezervasyonlarda şimdiden yüzde 23 artış olduğunu belirten İşler, 2030’da Türk turizminde hedefin 100 milyon turist ve 100 milyar dolar gelir olduğunu kaydetti.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Türk turizminde yaşanan olumlu gelişmeler, son 5 yılda gerçekleştirilen pazarlama ve turizmi çeşitlendirme çalışmaları, iklim değişikliği nedeniyle turist tercihlerindeki değişiklikleri de içeren pek çok konuda değerlendirmelerde bulundu.

2022 yılının turizmde tüm zamanların en iyi yılı olarak tarihe geçtiğini belirten İşler, “Özellikle 2 yıl pandemiden sonra Türk turizmcisi sezona başlarken ki hedeflerini aştı. Bu hedeflerde Türk turizminin ‘altın yılı’ dediğimiz en iyi yıl olarak tarihe geçti. Türk turizmi rekorlar kırmaya devam ediyor. Devlet, sektör el ele vererek bu noktada yenilikçi ve turizm liginde kendine yeni bir yer bulmak adına birçok alanda çalışıyor. Hepimizin bildiği gibi 2023 yılı için erken rezervasyonlar, bu yılın nasıl gideceği konusunda büyük bir ölçümlemedir. Bu ay, bugün itibariyle erken rezervasyonlarımız bize yüzde 23 artış gösterdi. Bu 2023’ün nasıl geçeceğinin ve Avrupalı turistinde, ana pazarlarımızın da Türkiye’ye ilgisinin ne kadar devam edeceğinin bir göstergesi. Bu açıdan Türk turizmcisi 2023’e 2022’den daha umutlu ve ümitli bakıyor. Türk turizmi bunu bir tesadüf olarak yakalamadı. Son 5 yılda özellikle alt yapılarda değişiklik yaptı, pandemiyi avantaj olarak kullanıp, Güvenli Otel Sertifikası ile Sürdürülebilir Turizm Sertifikalarını sektöre enjekte etti” dedi.

Yorum Yaz