We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Girgin, “Bodrum gayrimenkulde değil turizmde markalaşmalı”

Girgin, “Bodrum gayrimenkulde değil turizmde markalaşmalı”

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

POYD Bodrum Temsilcisi ve Bodrium Hotel & SPA Genel Müdürü Yiğit Girgin, Bodrum’daki otel ve hizmet kalitesine rağmen tesislerin ağustos ayında yüzde 70 kapasiteyle hizmet verdiğini söyledi.

Kenti besleyen Bodrum Milas Havaalanı ve araç giriş çıkışlarının da geçtiğimiz yıla oranla azaldığını kaydeden Girgin, yüksek sezon tabir edilen Haziran- Ağustos aylarındaki turist sayısının bir önceki yıla oranla düşüş gösterdiğini kaydetti.

Bodrum, turizmle değil, gayrimenkulle anılıyor…
Bir turizm kenti olan Bodrum’dan, turizmden daha çok gayrimenkul sektöründeki gelişimiyle söz edildiğine dikkat çeken Yiğit Girgin, “Bodrum’un her noktasında çok büyük değer artışı oldu. Turizm kenti olarak anılması gereken Bodrum, yüksek emlak fiyatlarıyla konuşulur oldu. Gayrimenkul yatırımcılarının gözü Bodrum’a çevrildi. Turizm ekolü olan bir kentin bu kadar çok turizm dışı faaliyetle anılıyor olmasını doğru bulmuyorum. Bodrum’un lokomotif sektörü turizm ve buna bağlı işletmelerden oluşuyordu. Şu anda ikincil konut kiralamalı veya günlük kiralık evler kayıt dışı olarak sisteme girmiş durumda. Kentte bir kalabalık var. Trafikten de bunu anlamak mümkün. Fakat istenen ekonomik hareketliliği maalesef göremiyoruz.” diye konuştu.

Alternatif turizm desteklenmeli, sezon 12 aya yayılmalı…

Otellerin, artan personel ve diğer girdi maliyetlerini güncellemek durumunda kaldığını ve yükselen fiyatların da yurtdışındaki rekabet avantajını azalttığını anlatan Girgin, sözlerine şöyle devam etti: “Bodrum’da turizm sezonunun ortasında, İngiltere, Hollanda, Fransa, Belçika Almanya beş ana pazarda ortalama olarak yüzde otuz gerideyiz. Bodrum’un doğru ve etkili bir tanıtıma ihtiyacı var. Fakat nasıl tanıtacağız? Bodrum niş dediğimiz nitelikli ve özel bir pazar. Üst segmentten ekonomik segmente hitap eden ve bunların çeşitli varyasyonlarıyla birçok vatandaşın tercihine seslenebilecek bir noktada. Ama en üst segmentte daha az sıkıntı yaşarken, orta ve ekonomik segmentlerde baktığımızda radikal fiyat artışları, radikal müşteri yani misafir düşüşleriyle gerçekleşmiş durumda. Gelişen dünyayla birlikte yeni jenerasyona hitap edebileceğimiz bir konsept yok. Yeni jenerasyon sürekli keşfetmek istiyor. Sürekli yeni şeyler görmek istiyor. Siz hala on beş yirmi yıl öncesinin zihniyetiyle pazarlama yapamazsınız. İşletmelerinizdeki farklılıkları ön plana çıkarmanız lazım. Bu nedenle Bodrum’da on iki ay turizm yapmak için kentin tüm aktörleriyle birlikte bütüncül adımlar atılmalı. Siz insanlara bir hikâye sunmazsanız, insanların sizden hikâye satın almasını bekleyemezsiniz. Basit düşünmek zorundayız.”

Yorum Yaz